ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙA

Φαξ: 2227061258
Ηλ. ταχυδρ.: mail@dimagannas.eyv.sch.gr
Ιστότοπος: https://blogs.sch.gr/dimagann/

Ο Διευθυντής του  Δημοτικού Σχολείου Αγίας Άννας   ανακοινώνει ότι:

Ο θεσμός του Σχολικού Τροχονόμου θα εφαρμοστεί στο σχολείο μας για την ασφάλεια των μαθητών μας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2016-2017, σύμφωνα με την αριθ.πρωτ. Φ.11.1/175/Γ1/116/08-02-2000 εγκύκλιο του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να καταθέσουν στο Γραφείο του Διευθυντή του σχολείου τα παρακάτω δικαιολογητικά  μέχρι τις 07-11-2016 .

1. Αίτηση (απλή με όλα τα στοιχεία ΑΦΜ , ΑΜΚΑ, Τηλ. κλπ)
  2. Εκκαθαριστικό οικονομικού έτους 2015.
  3. Φωτοαντίγραφο ταυτότητας.
  4. Φωτοτυπία Τραπεζικού Λογαριασμού (ΙΒΑΝ)
  5. Βεβαίωση μονίμου κατοικίας
  6. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  1. Η τοποθέτηση θα γίνει μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους 2016 – 2017 (από την ημέρα σύναψης της σχετικής σύμβασής έως   15 Ιουνίου 2017) .
  2. Στη θέση αυτή μπορεί να απασχοληθεί κάθε ενήλικο άτομο, άνω των 18 ετών, ανεξάρτητα από το αν εργάζεται ή όχι, πάντα σύμφωνα με τις προβλέψεις των ανωτέρω διατάξεων. Αρκεί να μπορεί να ανταποκριθεί στο ωράριο και τις υποχρεώσεις του.
  1. Οι ώρες απασχόλησης είναι:
  • Από τις 7.50 μέχρι τις 8.20 το πρωί
  • Από τις 12.15 μέχρι τις 12.35 , από τις 13.05 μέχρι τις 13.25 το μεσημέρι και από 14.50 μέχρι 15.10΄το απόγευμα.

Οι ώρες αυτές, που αφορούν την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών προς και από το σχολείο, μπορεί να αλλάξουν, αν για οποιοδήποτε λόγο τροποποιηθούν οι ώρες λειτουργίας του σχολείου.

Στον εθελοντή Σχολικό τροχονόμο θα καταβάλλεται από τη Σχολική Επιτροπή μηνιαία αποζημίωση ύψους 176 ευρώ εκτός των μηνών Σεπτεμβρίου και Ιουνίου που η κατ’ αναλογία αποζημίωση ανέρχεται στο ποσό των 120,00 και 88,00 ευρώ αντίστοιχα για την κάλυψη των εξόδων κίνησής του, από σχετική επιχορήγηση του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α

1. Ο εθελοντής Σχολικός τροχονόμος δεν ασφαλίζεται σε κανένα ασφαλιστικό φορέα.
  2. Κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του ο Σχολικός τροχονόμος χρησιμοποιεί φορητή πινακίδα “SΤΟΡ” και φορά γιλέκο, χρώματος ανοικτού κίτρινου. Στην εμπρόσθια και οπίσθια όψη του αναγράφεται, σε δύο παράλληλες γραμμές, με κεφαλαία γράμματα, ανεξίτηλου μαύρου χρώματος η φράση “ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ”. Το γιλέκο και οι πινακίδες χορηγούνται από το σχολείο.
  3. Το άτομο που θα επιλεγεί θα ασκήσει τα καθήκοντά του αφού εκπαιδευτεί κατάλληλα.

Προηγούνται γονείς που έχουν παιδιά στο σχολείο, χωρίς να αποκλείονται άλλα ενδιαφερόμενα άτομα. Η επιλογή του ατόμου που θα αναλάβει καθήκοντα Σχολικού Τροχονόμου θα γίνει σε επίπεδο σχολικής μονάδας από επιτροπή η οποία αποτελείται από:

1. Τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας ως Πρόεδρο (με αναπληρωτή του τον Υποδιευθυντή).
  2. Τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Μαντουδίου-Λίμνης-Αγίας Άννας ή τον Αντιπρόεδρο.
  3. Τον Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων (ή εκπρόσωπό του), σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να απευθύνονται στο Διευθυντή του Σχολείου όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ, 1  ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ