ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ

Για άλλη μια φορά το σχολείο μας αποδέχτηκε με ενθουσιασμό την πρόσκληση από το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης & Αγροτικής Ζωής (Λαογραφικό)  Αγίας Άννας (Δημ. Χ. Σέττας) που αφορούσε τη συμμετοχή μας στην εκδήλωση που διοργάνωσε για τους “100.000 ποιητές για την αλλαγή” το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016.

Μαθητές των Ε’&ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας δραματοποίησαν και στη συνέχεια τραγούδησαν το μελοποιημένο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη “Το Δελφινοκόριτσο”.

IMG_20160924_194304 ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ 4

Επιπλέον, μαθητές του σχολείου που ανήκουν στο παιδικό τμήμα του χορευτικού ομίλου  “ΝΗΛΕΥΣ”, χόρεψαν με μουσική εμπνευσμένη από την ποίηση. Όλοι μαζί απολαύσαμε μια υπέροχη βραδιά με στίχους, μουσική και χορό! Τα παιδιά προσέγγισαν και γνώρισαν την ποίηση μέσα από ευχάριστες και δημιουργικές δράσεις.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ 12 ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ 8 ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ 5 ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΥΡΙΤΣΗ 1

Την επιμέλεια είχαν οι δασκάλες Κυρίτση Αγγελική & Σταματέλου Ζωή.