Ο παππούς

Κάποτε ήταν ένας παππούς που ήταν πλούσιος και είχε ένα βασιλικό σπίτι σαν παλάτι!

Μια φορά πήγε στο καφενείο. Όταν γύρισε από εκεί του φάνηκε πως το σπίτι ήταν άδειο. Πλησίασε πιο κοντά για να δει καλύτερα και είδε ξαφνικά να βγαίνουν από μέσα μπαλόνια, κορδέλες, χαρτιά που έγραφαν «χρόνια πολλά». Ξαφνικά βγήκαν μέσα από το σπίτι οι φίλοι του κρατώντας μια τούρτα και όλοι μαζί του είπαν χρόνια πολλά.

Ο παππούς είχε γενέθλια και το είχε ξεχάσει. Τον πήγανε οι φίλοι του μια βόλτα στον Μάη, ένα δασάκι που ήταν έξω από το χωριό. Εκεί έψησαν σουβλάκια, μπριζόλες κτλ. Κάνανε σαντουιτσάκια, φάγανε και διασκεδάσανε. Το βραδάκι πήγανε όλοι στα σπίτια τους και κοιμήθηκαν ήσυχα και καλά.

Στον ύπνο του ο παππούς έβλεπε όμορφα όνειρα. Έβλεπε τα παιδιά του, τα εγγόνια του και την γυναίκα του που την είχε χάσει. Μάλιστα έβλεπε πως ήταν ευτυχισμένος για πάντα με την γυναίκα του. Ο παππούς δεν ήθελε να ξυπνήσει από αυτό το όμορφο όνειρο που του φαινόταν τόσο αληθινό!

Αποστόλης Σαπέτκο

Κατηγορίες: 2. Ιστορίες, παραμύθια, ποιήματα κ.ά.. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.