Καλωσήρθατε στο ιστολόγιό μας!

Το Δημοτικό Σχολείο Σκουληκαριάς βρίσκεται στον Νομό Άρτας, στον Δήμο Γεωργίου Καραϊσκάκη, στο χωριό της Σκουληκαριάς.

Το όραμα για τη συμβολή της μονάδας μας στην ανάδειξη του ελληνικού σχολείου ως ενός θεσμού εμπιστοσύνης και συνεργασίας ανάμεσα στη σχολική κοινότητα και την τοπική και ευρύτερη κοινωνία, διατηρείται ακλόνητο. Η ιδιαιτερότητα του δυσπρόσιτου χαρακτήρα της περιοχής μας, σε συνδυασμό με τη λειτουργικότητα του σχολείου ως μονοθέσιου, μπορεί να θέτουν εμπόδια στο εκπαιδευτικό έργο, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνουν το προαναφερθέν όραμα της σχολικής μας μονάδας, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί κατά τη διάρκεια του φετινού (2022-2023) και των περασμένων ετών.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, επιδιώκουμε και θα επιδιώκουμε καθημερινώς με υπευθυνότητα το σχολείο μας να αποτελεί μία κοιτίδα στην οποία γεννιούνται και καλλιεργούνται: η γνώση, η κριτική σκέψη, η αγάπη, οι επαγγελματικές δεξιότητες και όλα τα απαραίτητα εφόδια που χρειάζεται και θα χρειάζεται ο κόσμος μας για την επίτευξη και διατήρηση ευημερίας και ευτυχίας.

Ο Προϊστάμενος του Σχολείου

Ιωάννης Σταύρου