Καλό καλοκαίρι!

λ3

Μετά από μία κοπιαστική, μα και πολύ δημιουργική σχολική χρονιά, φτάσαμε στο τέλος της και στη γιορτή λήξης μαθημάτων. Η εκδήλωση με τίτλο «αυτό το καλοκαίρι …γίνε μαζί μου παιδί!» ήταν αφιερωμένη στα παιδιά και στις ανάγκες τους!

Με χορούς, τραγούδια, μουσική, φωτεινά χρώματα και πρόσωπα χαμογελαστά, συγκινήσεις και φορτίσεις συναισθηματικές, αλλά και το καθιερωμένο «μπουγέλο»  τα παιδιά γιόρτασαν τη λήξη των μαθημάτων!

Τη γιορτή ετοίμασαν με πολύ μεράκι οι εξαιρετικοί συνάδελφοι, μια πολύ δυνατή ομάδα, που υπηρέτησαν το σχολικό έτος στο 2023-24 στη Μεσαριά και τον Βόθωνα με την ιδιαίτερη φροντίδα των εκπαιδευτικών φυσικής αγωγής!

λ2αΣε κλίμα συγκίνησης αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της Στ, δίνοντάς τους τις ευχές μας για πρόοδο και επιτυχίες στη ζωή που ανοίγεται μπροστά τους… Ο σύλλογος γονέων, εκτός των ειδικών εκδηλώσεων για τους μαθητές στ Στ΄ τους, κατά τη διάρκεια της γιορτής έδωσε στους μαθητές αναμνηστικά και συμβολικά δώρα.

Σε όλους τους μαθητές δόθηκαν καπέλα με το λογότυπο του σχολείου μας. Τα καπέλα ήταν  προσφορά γονέα του σχολείου μας, ο οποίος θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του!  Τον ευχαριστούμε θερμά, γιατί, εκτός από τα αναμνηστικά καπέλα, είναι πολύ κοντά στο σχολείο μας και κάθε φορά που υπάρχει ανάγκη είναι δίπλα μας!

Ευχαριστούμε το  Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη βοήθεια και στήριξη στις δράσεις του σχολείου και τους γονείς των μαθητριών και μαθητών μας για την υποστήριξη και τη συνεργασία τους.

Καλό, ξέγνοιαστο, καλοκαίρι!

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΣΑΡΙΑΣ ΒΟΘΩΝΑ ΘΗΡΑΣ

΄5α afisa κ1λ13

Γιορτή για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

ψδ Στις 5 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος από τους μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας.

Οι μαθητές με την όμορφη θεατρική παράσταση μας υπενθύμισαν ότι η φύση είναι η βάση της ύπαρξής μας και ότι η προστασία της είναι και δική μας ευθύνη.

Η σχολική μας κοινότητα αξιοποίησε αυτή την ημέρα για να ευαισθητοποιήσει μεγάλους και μικρούς και όσους βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης, ώστε να μην περιορίζονται σε διαπιστώσεις και υποσχέσεις, αλλά να δράσουν(!) και, όλοι μαζί να συμβάλουμε στη βελτίωση της καθημερινότητας μας στη γειτονιά μας, στην πόλη μας, στον πλανήτη μας.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς!thumbnail

“ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ” …στον Βυθό!

Γιορτή από τους μαθητές της Α΄ τάξηςΠρόσκληση 5 06 2024

Σας καλούμε στην αυλή του σχολείου μας (κτήριο Βόθωνα)

στη θεατρική παράσταση για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος.

Τετάρτη, 5 Ιουνίου 2024, στις 7:30 μ.μ.

Οι μαθητές  και οι εκπαιδευτικοί της Α τάξης!

Θέατρο σκιών στο σχολείο!

prasin2prasin1

Ευχαριστούμε την οικογένεια Πρασίνου (Bαγγέλη Πράσινο και Βαγγέλη Λοξόπουλο) για την παρουσίαση 3 παραστάσεων Καραγκιόζη στους μαθητές των Α, Β, Γ τάξεων του σχολείου μας!

” Προσέχω, μαθαίνω, νοιάζομαι “

lim

Ευχαριστούμε τους αξιωματικούς του λιμενικού για την παρουσίαση στους μαθητές της Δ΄τάξης του προγράμματος ” Προσέχω, μαθαίνω, νοιάζομαι “

Μαθητικό φεστιβάλ

λΗ Στ΄ τάξη συμμετέχει με μουσικοχορευτικό δρώμενο το επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός Μαρία Καραμπέκου,  στο μαθητικό φεστιβάλ που διοργανώνει η Θηραϊκή Εταιρεία Επιστημών Γραμμάτων και Τεχνών στο ΔΑΠΠΟΣ.

«Απλώνω ευτυχία»

drasi

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Μεσαριάς Βόθωνα και το σχολείο μας φιλοξενούν το διήμερο 20-21 Απριλίου 2024 τον εκπαιδευτικό και συγγραφέα παιδικών βιβλίων Μάριο Μάζαρη.

Στο διήμερο αυτό έχουν προγραμματιστεί οι παρακάτω εκδηλώσεις:

Μεσαριά 20 04 2024, 7.30μ.μ. : Μια διαδραστική παρουσίαση για την ψυχική ανθεκτικότητα των παιδιών και ενηλίκων με τίτλο: «μπορώ να σε αγκαλιάσω;» Ομιλητήςο κ. Μάζαρης Μάριος*.

Η ακτιβιστική δράση «Απλώνω ευτυχία», στις 20-04-2024, 18.30μμ απέναντι από το γήπεδο Μεσαριάς στο χώρο του Γυμνασίου.  Το “Απλώνω Ευτυχία” είναι μία δράση με σκοπό την προαγωγή του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της προσφοράς.

Ξεκίνησε μέσα από την τάξη και επεκτάθηκε έξω από αυτήν. Στο «άπλωμα της μπουγάδας» συμμετέχουν και άλλα σχολεία της Σαντορίνης που υλοποίησαν αντίστοιχα προγράμματα στις τάξεις τους και είναι εκδήλωση ανοιχτή για όλους. Προσκαλούμε τους  συμπολίτες μας στην εκδήλωση, ακόμα και να απλώσουν το δικό τους μπλουζάκι.

Το «Απλώνω ευτυχία» είναι μια ακτιβιστική δράση για καλό σκοπό και το σύνολο των εσόδων που θα προκύψουν από μπλουζάκια που θα πωληθούν ή από εισφορές θα δοθούν απευθείας από εσάς στον Σύλλογο «Φλόγα» για τα παιδιά στα παιδιά που νοσούν από καρκίνο στην Ελλάδα.

Σας περιμένουμε