28η Οκτωβρίου

Στις 27 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας γιορτούλα για την 28η Οκτωβρίου 1940 από όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου και το Νηπιαγωγείο. Ξεκινήσαμε με τραγούδια και 2 ποιήματα απ’ το Νηπιαγωγείο όπου τα παιδιά καταχειροκροτήθηκαν και ακολούθησαν θεατρικά σκετς. Το πρώτο, με τίτλο «Ο γιος του Ήρωα» περιγράφει το διάλογο των παιδιών με τη μητέρα τους όταν εκείνη τους ανακοινώνει ότι ο πατέρας τους χάθηκε στον πόλεμο. Στη συνέχεια ακούγονται και πάλι τραγούδια από τη χορωδία και έπεται το δεύτερο σκετς που παρουσιάστηκε από τα παιδιά των μεγάλων τάξεων ήρθε να ελαφρύνει το κλίμα, μιας και ήταν κωμικό. Παρουσιάζεται με αστείο τρόπο η εκγύμναση τριών ευζώνων από το Λοχία τους, οι οποίοι είναι ανεπίδεκτοι… μαθήσεως! Το σκετς αυτό τους έκανε όλους να γελάσουν. Η γιορτή έκλεισε με ένα τελευταίο δρώμενο που παρουσιάστηκε από τα παιδιά μεγάλων τάξεων. Τελειώσαμε, με τον Εθνικό Ύμνο.

Το αποτέλεσμα της γιορτής δικαίωσε τις προσπάθειες των παιδιών, που αφιέρωσαν πολλές ώρες και κόπο για τις ετοιμασίες και τις πρόβες. Οι κόποι τους ανταμείφθηκαν με ένα πολύ ζεστό και γλυκό χειροκρότημα από όλους. Τη γιορτή παρακολούθησαν το συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, ο Πρόεδρος της τοπικής μας Κοινότητας κ. Δημήτρης Κορρές καθώς και πολλοί γονείς και συγγενείς των παιδιών και των εκπαιδευτικών. Και του χρόνου!

"Ο γιος του Ήρωα"
“Ο γιος του Ήρωα”
"Οι Εύζωνες γυμνάζονται!"
“Οι Εύζωνες γυμνάζονται!”
Θεατρικό Δρώμενο
Η χορωδία μας

Την επόμενη μέρα (28η Οκτωβρίου) ακολούθησε εκκλησιασμός, παρέλαση των μαθητών και κατάθεση στεφάνων για να τιμήσουμε τους ήρωες!

Εκκλησιασμός
Λόγος από την κ.Βούλα Γιοσμά