Το σχολείο μας τότε και σήμερα….

Το ιστορικό της κατασκευής:

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1855.                                                                        old4

H ιδέα για την ανέγερση του σχολείου της Κωμιακής ανήκει στον τότε πρόεδρο της Κοινότητας και γιατρό του χωριού κ. Κων/νο Πιτταρά.

Η κατασκευή του ισογείου ξεκίνησε το 1939 με  προσωπική εργασία  των κατοίκων. Ο πρώτος όροφος  έγινε το 1937 με μειοδοτικό διαγωνισμό και η αποπεράτωση   έγινε το 1939. Η περιμάνδρωση του προαυλίου χώρου έγινε το 1957-58 με πρωτοβουλία του τότε Διευθυντή Πέτρου Γιαμούρη. Τα επόμενα δύο έτη  κατασκευάστηκαν  η σκάλα εισόδου και η σιδερένια εξώθυρα.

Η προτομή του δασκάλου Γ. Μανδηλαρά ο οποίος  αφιέρωσε 48 ολόκληρα χρόνια υπηρεσίας  στο σχολείο, τοποθετήθηκε στον προαύλιο χώρο το 1967 με δωρεά του Συλλόγου  Κορωνίδας και με τη συνδρομή των μαθητών του Σχολείου.

old6

• Το 1938 πριν  ολοκληρωθεί   το σχολείο  προάγεται  σε  τετρατάξιο  αριθμώντας  246  μαθητές .
  • Το 1961 προάγεται  σε  5/θέσιο  με 222  μαθητές.
  • Το 1963  προάγεται  σε 6/θέσιο  με 229  μαθητές.
  • Το 1973  προάγεται  σε 4/θέσιο  με  121  μαθητές .
  • Το 1936 προάγεται  σε  3/θέσιο  με  56 μαθητές.
  • Το έτος 1978  με  πρωτοβουλίες  του  διευθυντή  του  Δημοτικού Σχολείου ιδρύεται το  μονοθέσιο   Νηπιαγωγείο  Κορωνίδας   με  αριθμό  εγγεγραμμένων  νηπίων  25, στεγαζόμενο  στο  κτίριο  του  Δημοτικού Σχολείου
  • Το 2005 προάγεται  σε 2/θέσιο  με  17  μαθητές .

Το Σχολείο μας σήμερα:

το Σχολείο μας σήμερα

Σήμερα, έτος 2015, το Σχολείο μας απαριθμεί 10 μαθητές στο Δημοτικό και 2 στο Νηπιαγωγείο (1 στο Νήπιο και 1 στο Προνήπιο) και είναι Μονοθέσιο.

Η δασκάλα, Γιοσμά Παρασκευή, έχει αναλάβει όλες τις τάξεις του Σχολείου οι οποίες είναι : Α΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄.

Το Ολοήμερο Τμήμα, το οποίο παρακολουθούν όλοι μαθητές του Σχολείου, έχει αναλάβει η Καραπάτη Σεβαστή.

Το Σχολείο συστεγάζεται με το Μονοθέσιο Νηπιαγωγείο Κορωνίδας και ο προαύλιος χώρος είναι κοινός. Στο Σχολείο υπάρχει αίθουσα Ολοήμερου όπου οι μαθητές σιτίζονται και μία επιπλέον αίθουσα την οποία χρησιμοποιούν για δραστηριότητες και κατασκευές. Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται στην αίθουσα του Νηπιαγωγείου καθώς υπάρχει σκηνή για εκδηλώσεις.

αίθουσα Ολοήμερου
αίθουσα που κάνουμε κατασκευές