Δράσεις – Διαγωνισμοί

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που γιορτάζουμε στις 6 Οκτωβρίου με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι» κάναμε τις εξής ενέργειες:

Το βασικό μας πλαίσιο ήταν η προβολή και ο σχολιασμός διαφόρων βίντεο και ακολούθησαν διάφορες κινητικές δραστηριότητες – αθλήματα.

Το πρώτο δίωρο παρακολουθήσαμε όλοι μαζί την ταινία «Ηappy Feet», μία ταινία που εισάγει τα παιδιά στον κόσμο της διαφορετικότητας. Η ταινία αυτή άρεσε ιδιαίτερα στους μικρούς μας φίλους (μαθητές της Α’ τάξης). Στη συνέχεια έγινε διεξαγωγή ποδοσφαιρικού αγώνα. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 2 ομάδες των 5 ατόμων και έπαιξαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Έπειτα, παρακολουθήσαμε την ταινία «το καναρινί ποδήλατο» όπου πραγματεύεται το ρατσισμό που νιώθει ένα παιδί που δεν τα καταφέρνει στο σχολείο, αλλά και τη βοήθεια που δέχεται από το δάσκαλό του για να προοδεύσει. Στο τέλος γίνεται αποδεκτό και από τους συμμαθητές του. Ακολούθησε συζήτηση και σχολιασμός της ταινίας.

Μετά το πέρας της ταινίας και του σχολιασμού της ακολούθησαν το άθλημα της σκυταλοδρομίας αφού πάλι χωρίσαμε τους μαθητές σε 2 ομάδες και το ομαδικό παιχνίδι «τα μήλα».

Στο τέλος της μέρας παρακολουθήσαμε το βίντεο μικρού μήκους «Λαθρεπιβάτης» και συζητήσαμε τα φαινόμενα ρατσισμού, ξενοφοβίας και προκαταλήψεων στη χώρα μας.

Φωτογραφίες απ’ τις δράσεις μας:

συζήτηση για ρατσισμό-ξενοφοβία
προβολή ταινίας "Happy Feet"
προβολή ταινίας “Happy Feet”
ποδοσφαιρικός αγώνας
προβολή ταινίας "Το καναρινί ποδήλατο"
προβολή ταινίας “Το καναρινί ποδήλατο”

σκυταλοδρομίες
ομαδικό παιχνίδι "τα μήλα"
ομαδικό παιχνίδι “τα μήλα”

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Τα έργα μας για τον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό για τον έλεγχο του καπνίσματος:

Χριστίνα
Κωνσταντίνος
Μάνος
Ηλίας

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ – ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

«Μαθηματικός Διαγωνισμός»

Στις 6 Μαρτίου 2015, λάβαμε μέρος στον 9ο μαθητικό διαγωνισμό  στα Μαθηματικά για μαθητές Δημοτικού Σχολείου «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού ήταν :

• να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
  • να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
  • να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Συμμετοχή έλαβε η Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξη του Σχολείου μας.

Αναμένουμε τα… αποτελέσματα!