Ανθρωπιστικό έργο από τα γεννοφάσκια!

385495671 7313973385283788 4502798032248259919 n 1

Εισπνέοντας τη χαρά της προσφοράς!

Ο φετινός Σεπτέμβρης πλήγωσε την Ελλάδα σε τέτοιο βαθμό που ο χάρτης της Θεσσαλίας άλλαξε μετά την επέλαση της κακοκαιρίας Daniel. Οι καιρικές συνθήκες που ακολούθησαν έφερε αντιμέτωπους τους κατοίκους του νομού με τεράστιες καταστροφές σε σπίτια και επιχειρήσεις, οι οποίοι δίνουν μάχη για να αντιμετωπιστούν τα μεγάλα προβλήματα από τις πλημμύρες σε συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς,

Το Δημοτικό Σχολείο Χειμάρρου Νάξου ευαισθητοποιήθηκε από τις δυσάρεστες εξελίξεις και κινητοποιήθηκε από την πρώτη κιόλας μέρα του Αγιασμού. Συνεργάστηκε με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Χειμαρροτσικαλαριωτών Νάξου “Τ’ Απάνω Κάστρο” για να προσφέρει τρόφιμα, νερά, φάρμακα, πάνες, μωρομάντηλα και ρουχισμό στους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας. Οι μαθητές μας ένιωσαν ιδιαίτερη χαρά που είχαν την ευκαιρία να συνεισφέρουν στο αξιόλογο έργο που υλοποιεί το Εθνικό Συντονιστικό Κέντρο Εθελοντών της HELPHELLAS μέσα από την αποστολή ειδών έκτακτης ανάγκης.

Ο κ. Γιώργος Γαμπιεράκης ως Πρόεδρος της HELPHELLAS αναφέρει χαρακτηριστικά:

«Από παιδιά σε…παιδιά!!! 👩‍❤️‍👩👩‍❤️‍👨💑🙏

Είναι συγκινητικό όταν βλέπεις ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που ευαισθητοποιούν τα παιδιά από μικρά στον εθελοντισμό και την κοινωνική προσφορά…και μάλιστα από τα νησιά μας.

Έτσι επικοινώνησαν μαζί μου το Διθέσιο Δημοτικό Σχολείο Χειμάρρου Νάξου που σε συνεργασία με τον Τοπικό Πολιτιστικό Σύλλογο Χειμαρροτσικαλαριωτών Νάξου “Τ’ Απάνω Κάστρο” μάς στέλνουν δύο παλέτες ανθρωπιστικής βοήθειας στο ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ HELPHELLAS ΕΣΚΕΘ για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας.

Συγχαρητήρια στην Προϊσταμένη του Σχολείου Δελτούζου Μαρία και την Πρόεδρο του Συλλόγου Γαλανή Μαριέττα.»

Εμείς με τη σειρά μας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη μεταφορική εταιρεία Ariadni Express – Αφοί Μανδηλαρά που συνέβαλε στην αποστολή της ανθρωπιστικής βοήθειας αφιλοκερδώς. Θέλουμε επίσης να ευχαριστήσουμε τον Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων που βοήθησε κατά τη μεταφορά και ιδιαίτερα τους κ. Νίκο Σιδερή και κ. Νικηφόρο Αξαόπουλο που είναι πάντα στο πλευρό μας και διευκολύνουν το έργο μας. Τέλος, ευχαριστούμε από καρδιάς τον Πολιτιστικό Σύλλογο Χειμαρροτσικαλαριωτών Νάξου “Τ Απάνω Κάστρο”, καθώς και τους κατοίκους των χωριών Χειμάρρου και Τσικαλαριού που ανταποκρίθηκαν θετικά στο κάλεσμά μας και κινητοποιήθηκαν με γοργούς ρυθμούς.

Η ανιδιοτελής προσφορά απελευθερώνει τον άνθρωπο από τα δεσμά του εγωισμού και πυροδοτεί μια αλυσιδωτή αντίδραση γεγονότων, εμπνέοντας και άλλους συνανθρώπους, ενώ δημιουργεί συνάμα έναν κύκλο προσφοράς και καλοσύνης. Τα θεμέλια για έναν κόσμο φτιαγμένο από ανθρώπους με αγνές προθέσεις και γενναιόδωρη καρδιά χρειάζεται να μπαίνουν νωρίς για να είναι στέρεα. Το Δημοτικό Σχολείο Χειμάρρου Νάξου γνωρίζει καλά ότι η ανιδιοτελής και ευγενής δράση γράφει την πιο λαμπερή σελίδα στη βιογραφία των ψυχών και ο Σύλλογος Διδασκόντων νιώθει ιδιαίτερη περηφάνια για το ανθρωπιστικό έργο που πρόσφεραν οι μαθητές μας.