Ετήσια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2023-2024)

Και… Καλό καλοκαίρι!

Σας προσκαλούμε στην καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 14.06.2024 και ώρα 08:30 στην αυλή του σχολείου μας!

Θα ακολουθήσει η παράδοση βαθμών και απολυτηρίων.

Καλό καλοκαίρι σε όλους από τον Σύλλογο Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Μπενιτσών! 🌞IMG 20240611 123049 IMG 20240611 123205

Ένας γεμάτος Φλεβάρης!

Κι ο Φλεβάρης ήταν ένας μήνας γεμάτος δράσεις για το σχολείο μας.

Παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση “Γαλάζια Μύτη” στο Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας, με θέμα την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Με αφορμή την εβδομάδα – αφιέρωμα στον Ιωάννη Καποδίστρια το σχολείο μας ήρθε σε επαφή με το εμβληματικό πρόσωπο της ιστορίας και έλαβε συμμετοχή στο διαγωνισμό, με το σχεδιασμό αφίσας για την σπουδαία αυτή προσωπικότητα.

Συμμετοχή επιπλέον λάβαμε και στη δράση “Μίλα Τώρα” που, όπως και άλλες σχολικές μονάδες της χώρας, έτσι κι εμείς γράψαμε το σύνθημα με τα παπούτσια μας, αναδεικνύοντας το ζήτημα του σχολικού εκφοβισμού.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μια διαδικτυακή ξενάγηση στο πλωτό μουσείο” Νεράιδα”, να γνωρίσουν τους χώρους και την ιστορία του πλοίου.

Εκπαιδευτική εκδρομή και ξενάγηση πραγματοποιήσαμε και στο Μον Ρεπό. Με συνοδεία και καθοδήγηση ξεναγού οι μαθητές περιπλανηθηκαν στους χώρους του παλατιού και ήρθαν σε επαφή με την τοπική ιστορία, στα πλαίσια Ημέρας Ξεναγού.

Η αγάπη μας για τα ζώα είναι μεγάλη και αδιαμφισβητητη! Δε μπορούσαμε να μη συμμετέχουμε στο διαγωνισμό  φιλοζωίας! Φτιάξαμε, λοιπόν, τις δικές μας αφίσες και ηχογραφήσαμε το δικό μας τραγούδι με θέμα τα ζώα! Καλή μας επιτυχία! 🐾

Καλή χρονιά!

Καλή χρονιά με υγεία!

Και ο Γενάρης, ο πρώτος μήνας του έτους, βρήκε το σχολείο μας δραστήριο με τη συμμετοχή μας σε όμορφες δράσεις.

Σε ζωντανή σύνδεση με την κρατική ορχήστρα είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε τη μοναδική εμπειρία της ενορχηστρωμενης αφήγησης του παραμυθιού “Ο Πέτρος και ο λύκος”.

Μια επίσης ξεχωριστή εμπειρία αποτέλεσε η διαδικτυακή σύνδεση με τον οργανισμό ANIMA. Δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε τη δράση του συλλόγου, να εκφράσουμε απορίες και να μας δοθούν πληροφορίες σχετικά με την προστασία και την περίθαλψη των άγριων ζώων στην Ελλάδα.

Φυσικά, κόψαμε και τις βασιλόπιτες για το καλό!

Στις 30.01 τιμήσαμε τους Τρεις Ιεράρχες με τον καθιερωμένο εκκλησιασμο στην ενορία του χωριού μας. Στο τέλος, μοιράστηκαν κεράσματα που γλύκαναν τους μικρούς μας μαθητές. Άρτος, ζέστη σοκολάτα και γάλα! received 2067734696941270 1received 1068691524175077received 7993372874012180IMG 20240123 120340

Ένας γλυκός, γεμάτος μήνας !

Ο Δεκέμβριος ήταν δημιουργικός και γιορτινός! Συμμετείχαμε στο φιλανθρωπικό πρόγραμμα Make a Wish και συμβάλαμε στη συγκέντρωση προϊόντων για το Χαμόγελο του Παιδιού.

Στις 6 Δεκεμβρίου το σχολείο μας τίμησε τον Πολιούχο του χωριού μας, Άγιο Νικόλαο, με τη συμμετοχή μας στον εκκλησιασμό για τον εορτασμό του.

Στις 7 Δεκεμβρίου επισκεφτήκαμε το Μουσείο Ελιάς στους Κυνοπιάστες.

Φυσικά, δεν έλειψε η τήρηση του παραδοσιακού εθίμου με τους λουκουμάδες  που μοιράστηκαν από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, προς τιμή του Αγίου Σπυρίδωνα στις 11 Δεκεμβρίου. Μικροί και μεγάλοι γλυκαθήκαμε!

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές προετοιμάστηκαν και συμμετείχαμε στο χριστουγεννιάτικο bazaar που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων ενώ στις 19 του μήνα φορέσαμε γαντάκια και με τα πιο γλυκά υλικά φτιάξαμε τα δικά μας τρουφάκια σοκολάτας!

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου!

Τις πιο θερμές και γλυκές ευχές μας για ένα ευτυχές νέο έτος!

Καλά Χριστούγεννα με υγεία, αγάπη και γαλήνη στις ψυχές!