γιορτή λήξης – τίτλοι σπουδών

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι αύριο 11/06 το σχολείο λειτουργεί κανονικά, με πλήρες ωράριο και ολοήμερο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέρχονται στις 08:15 και αποχωρούν στις 13:15 και 15:00 του ολοήμερου. Στις 09:00 ξεκινά η γιορτή μας.

Την Παρασκευή 14/06 οι μαθητές και οι μαθήτριες, συνοδεία των γονιών τους, προσέρχονται στο σχολείο στις 08:30 προκειμένου να παραλάβουν τους τίτλους τους και να αποχαιρετήσουν τους εκπαιδευτικούς τους. Στη συνέχεια αποχωρούν για τις καλοκαιρινές διακοπές.

Να είστε καλά,

σας περιμένουμε στη γιορτή μας!

Για τον Σύλλογο Διδασκόντων

Αικατερίνη Σγούρου

Αγώνες Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων Δήμου Δυτικής Αχαΐας

Η μεικτή ομάδα και η ομάδα αγοριών ποδοσφαίρου του σχολείου μας μας έκαναν περήφανους/ες επιτυγχάνοντας νίκες στους Αγώνες Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων Δήμου Δυτικής Αχαΐας!

IMG 2561ααα defaced εικόνα Viber 2024 06 04 11 10 37 467

Έπαινος ΑΦΗΣ

Έπαινος της φετινής Σχολικής Επιβράβευσης ΑΦΗΣ για την ανακύκλωση μπαταριών!!
Θερμά συγχαρητήρια πρωτίστως στα παιδιά αλλά φυσικά και σε εκπαιδευτικούς και γονείς που δραστηριοποιήθηκαν και δίδαξαν και διδάχτηκαν μαζί με τους μεγάααααλους μικρούς κυνηγούς!!!
Έπαινος Σχολικής Επιβράβευσης

Ενημερωτικό σημείωμα

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα παρακάτω:

• Τη Δευτέρα 27 Μαΐου, όπως γνωρίζετε, θα έρθει στο σχολείο μας φωτογράφος από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων προκειμένου να φωτογραφίσει τα παιδιά ατομικά και ομαδικά. Παρακαλούμε, όσοι/όσες έχετε επιτρέψει με Υ.Δ. τα παιδιά σας να φωτογραφηθούν για τον παραπάνω λόγο να φροντίσετε ώστε ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΟΥΝ ΛΕΥΚΑ ΡΟΥΧΑ.
  • Η γιορτή λήξης για τη φετινή χρονιά θα γίνει την Τρίτη, 11 Ιουνίου στις 08:30 το πρωί. Θα γίνει κοινή με το Νηπιαγωγείο και θα λάβουν μέρος τα δύο τμήματα της πρώτης τάξης. Θα ακολουθήσουν τα δύο τμήματα της ΣΤ τάξης με συγκίνηση για τον αποχαιρετισμό τους από το δημοτικό σχολείο. Κάποιες μαθήτριες άλλων τάξεων έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να λάβουν μέρος με χορευτικά, περιμένουμε να μας καταπλήξουν. Είστε όλοι και όλες καλεσμένοι!
  • Την Παρασκευή 7 Ιουνίου, όπως και τη Δευτέρα 10 Ιουνίου, τα σχολεία δε θα λειτουργήσουν λόγω της διεξαγωγής των Ευρωεκλογών.
  • Τέλος σας υπενθυμίζουμε ότι υπάρχει διαθέσιμο ερωτηματολόγιο για εσάς, απλό, με ελάχιστες ερωτήσεις, που όμως θα μας βοηθήσουν να αξιολογήσουμε και να σχεδιάσουμε. Σας παρακαλούμε να μας βοηθήσετε συμπληρώνοντάς το.. Για διευκόλυνσή σας παραθέτω ακόμα μία φορά τον σύνδεσμο.

Σας ευχαριστούμε, καλό υπόλοιπο Σαββατοκύριακο

Να σας ακούμε καλά,

Για τον Σύλλογο Διδασκόντων

Αικατερίνη Σγούρου

Παιχνίδι και Μαθηματικά

Η μαθήτρια του ΣΤ1 τμήματος του σχολείου μας Παναγιώτα Μαργαρίτη, ο μαθητής του ΣΤ2 Κωνσταντίνος Καμπάνης και η μαθήτρια της Ε Βασιλική Νιφόρα διακρίθηκαν στον 18ο διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και διεξήχθη στις 5/4/2024. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους, καλή πρόοδο και πάντα επιτυχίες στη ζωή τους!Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 23 225940 Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 23 225813Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 23 230601

Διεθνές Θεματικό Δίκτυο «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους»

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας (Δ τάξη) εντάχθηκε στις σχολικές μονάδες-μέλη του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου Εκπαίδευσης για την Αειφορία  με τίτλο: «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους». Το πρόγραμμα έχει τριετή διάρκεια και οι μαθητές/μαθήτριες ασχολούνται ήδη με το τείχος Δυμαίων, τη μοναδική οχυρωμένη μυκηναϊκή ακρόπολη της Δυτικής Ελλάδος.

LOGO ΜΕΓΑΛΟ

Αφίσα από τα Α1 και Α2 τμήματα

Η συγκεκριμένη αφίσα σχεδιάστηκε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο “Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι” (ενταγμένο στο δίκτυο “προσεγγίζοντας την διαφορετικότητα μέσα από τη λογοτεχνία στο δημοτικό”), το οποίο υλοποιούν οι εκπαιδευτικοί Αγγελοπούλου Μαρία και Κατσαΐτη Μαρία με τις τάξεις τους (Α1 και Α2 αντίστοιχα). Σκοπός της αφίσας είναι να μας θυμίζει πως όλοι είμαστε διαφορετικοί και αυτό μας κάνει μοναδικούς και όχι μοναχικούς, να μας θυμίζει πως ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε περισσότερα.

εικόνα Viber 2024 04 22 10 52 09 071

Σήμερα επισκέφτηκε το σχολείο μας η Αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Δυτικής Αχαΐας, κα Ασκούνη Νάντια και προσέφερε αναψυκτικά και χυμούς στους μαθητές και τις μαθήτριές μας, προσφορά του Δήμου μας.

εικόνα Viber 2024 05 14 12 21 07 252 defaced