Δημοτικό Σχολείο Κατούνας Αιτωλοακαρνανίας

Ένας ιστότοπος από τους μαθητές του σχολείου μας.

Αριθμομηχανές ή κομπιουτεράκια…

Ιούν 201614

Χρειαζόμαστε τις αριθμομηχανές. Τα κομπιουτεράκια κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Μήπως όμως μας παγιδεύουν;

Ορίστε οι σκέψεις ενός μαθητή της Γ’ Δημοτικού του Σχολείου μας:

“Το κομπιουτεράκι μας βοηθάει να κάνουμε δύσκολες πράξεις”

“Όμως αν το χρησιμοποιούμε συνέχεια, δε θα σκεφτόμαστε τίποτα και δε θα ξέρουμε ούτε πόσο κάνει 1+1. Θα πρέπει όλα τότε να τα κάνουμε με το κομπιουτεράκι”

Σαλοδημήτρης Θανάσης, Γ’ τάξη

Η τεχνολογία είναι εδώ για να βοηθάει το μυαλό μας και όχι για να γίνει το μυαλό μας!

από κάτω από: Άρθρα των μαθητών της Γ΄ τάξης | με ετικέτα , , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αριθμομηχανές ή κομπιουτεράκια…

Επιστροφή μετά τις διακοπές του Πάσχα

Μάι 20166

Επιστροφή στα θρανία, τα μαθήματα και τα διαλείμματα τη Δευτέρα 09 Μαΐου 2016!
Ελπίζουμε όλοι να περάσατε όμορφα και ξεκούραστα τις άγιες μέρες του Πάσχα!

myanimations.gr

από κάτω από: Νέα του Δημοτικού Σχολείου Κατούνας | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιστροφή μετά τις διακοπές του Πάσχα

Ευχές για το Πάσχα

Απρ 201627

myanimations.gr

Είθε το Άγιο Φως της Ανάστασης να φωτίσει τις καρδιές μας και να φέρει σε όλους υγεία και χαρά!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση

Οι μαθητές & οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Κατούνας

από κάτω από: Νέα του Δημοτικού Σχολείου Κατούνας | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές για το Πάσχα

Ζώα της Κατούνας και της γύρω περιοχής

Απρ 20168

Ζώα ονομάζονται οι οργανισμοί που διαφέρουν αλλά και μερικές φορές μοιάζουν με τα φυτά. Διαφέρουν στο οτι κινούνται, αλλά μοιάζουν στο οτι αναπνέουν. Διαφέρουν σε αυτά που τρώνε, αλλά έχουν την ίδια ανάγκη από νερό. Διαφέρουν στις αισθήσεις και τα ερεθίσματα.

Στη Γη μας, τον πλανήτη μας, υπάρχουν πάνω από 1.000.000 ζώα. Οι επιστήμονες κάθε μέρα ανακαλύπτουν καινούρια ειδη ζώων. Τα ζώα τα συναντούμε συχνά σε δάση, πεδιάδες, βουνά, θάλασσες, ποτάμια, λίμνες, ρυάκια, πόλεις, χωριά, χωράφια, σπίτια, νησιά.

Στην περιοχή μας, στο Δήμο Ακτίου Βόνιτσας, υπάρχουν πολλά ζώα. Σας παρουσιάζουμε μερικά από αυτά:

Πατήστε εδώ για να δείτε τα ζώα της Κατούνας και της γύρω περιοχής

Τα ζώα τρώνε διάφορους οργανισμούς για να επιβιώσουν. Μερικά από αυτά είναι φυτοφάγα, δηλαδή τρώνε φυτά, άλλα είναι σαρκοφάγα, επειδή τρώνε κρέας και λίγα είναι παμφάγα, αφού τρώνε τα πάντα!

Για το τέλος του πρώτου άρθρου μας δημιουργήσαμε για σας μια μικρή και αστεία ιστορία:

Μια φορά κι έναν καιρό πήγε η γάτα στο χορό και δεν χόρευε καλά και της γύρισαν τ’ αυτιά!

Μια φορά κι έναν καιρό, μια γάτα ήταν καλεσμένη σε έναν χορό. Σαν πήγε δε χόρευε καλά και οι ποντικοί της γύρισαν τα αυτιά! Πόναγε η γάτα μετά και οι ποντικοί τη λυπήθηκαν και την πήγαν στον γιατρό, που της έκανε ράμματα. Ύστερα οι ποντικοί της ζήτησαν συγνώμη και η γάτα τους συγχώρεσε και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!

από κάτω από: Άρθρα των μαθητών της Γ΄ τάξης | με ετικέτα , , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ζώα της Κατούνας και της γύρω περιοχής

Καλώς ήλθατε στο ιστολόγιο του Σχολείου μας!

Απρ 20166

Οι μαθητές της Γ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Κατούνας, το σχολικό έτος 2015-2016, δημιούργησαν το ιστολόγιο αυτό στο πλαίσιο του προγράμματος πολιτιστικού περιεχομένου με τίτλο: «Δημιουργούμε το ιστολόγιο του Σχολείου μας», το οποίο έχει εγκριθεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Αυτή η ιστοσελίδα δημιουργήθηκε με αγάπη και προσοχή για όλους: για τους μαθητές, τις οικογένειές τους, την τοπική κοινωνία αλλά και για όσους θέλουν να ενημερώνονται για τα νέα του Σχολείου μας. Στο χώρο αυτό θα βρείτε τις απόψεις μας, τα ενδιαφέροντά μας, τους προβληματισμούς μας… Είναι μια ομαδική προσπάθεια και δημιουργία που ελπίζουμε να σας ευχαριστήσει!

Καλή διασκέδαση!

Σχολικές Δραστηριότητες 2015/2016

από κάτω από: Νέα του Δημοτικού Σχολείου Κατούνας | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήλθατε στο ιστολόγιο του Σχολείου μας!

Το κτίριό μας

Στοιχεία του Σχολείου μας