Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς

Αγαπητοί γονείς και παιδιά! Έφτασε η στιγμή να επιστρέψουμε στο σχολείο μας! Εύχομαι να είστε όλοι ξεκούραστοι κ με πολλή διάθεση για το νέο ταξίδι που ξεκινά!

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη στις 11/9/2024 και ώρα 9.00π.μ.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να είναι παρόντες. Μετά τον αγιασμό θα παραλάβουν τα βιβλία τους για την νέα σχολική χρονιά (καλό θα είναι να έχουν μαζί τους την τσάντα τους) και έπειτα θα αποχωρήσουν.

Επισημαίνω πως επειδή εξακολουθώ να βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής, μπορείτε να με καλείτε στο κινητό εάν χρειάζεστε κάτι ή στο τηλέφωνο του σχολείου.

Μικροί αρχαιολόγοι – Archaeolab

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές του Σχολείου μας πραγματοποίησαν ολιγόωρη επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Μιχοΐου και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με αντικείμενο την αρχαιολογία και την τέχνη, από το εργαστήριο αρχαιολογίας Archaeolab.  Εκεί οι μαθητές μέσα από βιωματικές δραστηριότητες ανακάλυψαν απολιθώματα δεινοσαύρων κάνοντας ανασκαφές και  ασχολήθηκαν με την τέχνη του ψηφιδωτού. Ήταν ένα ευχάριστο πρωινό γεμάτο “ανακαλύψεις”.

1708691843111 1708691843135  unnamed

«Πάρτι αλφαβήτας» (Α’ τάξη)

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές της Α΄ τάξης συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό στο «πάρτι της αλφαβήτας».
Τα πρωτάκια, με αφορμή την ολοκλήρωση τής εκμάθησης όλων των γραμμάτων, γιόρτασαν το κατόρθωμά τους με τραγούδια και πολλές ευχάριστες δραστηριότητες που σχετίζονταν με τα γράμματα τής αλφαβήτας. Οι μαθητές στο τέλος του πάρτι πήραν ως ενθύμιο, τις κατασκευές τους, μολύβια, γόμες και το ποίημα «Η Αλφαβήτα των Βιβλίων» της Αγγελικής Βαρελά.

Ενημέρωση Εκκλησιασμός Τριών Ιεραρχών

Σας ενημερώνουμε ότι στις 30/01/2024, ημέρα Τρίτη, ημέρα εορτής των Τριών Ιεραρχών, σύμφωνα με έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, που εστάλη στα σχολεία της χώρας, το Σχολείο μας θα πραγματοποιήσει το πρώτο διδακτικό δίωρο (8.15-9.50) εκκλησιασμό. Οι μαθητές θα παρακολουθήσουν τη Θεία Λειτουργία και θα συμμετέχουν στην αρτοκλασία. Όταν επιστρέψουν οι μαθητές/μαθήτριες από την Εκκλησία, θα τους μοιραστεί άρτος.

Επισημαίνεται ότι, πέρα του πρώτου δίωρου διδασκαλίας, το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων της ημέρας θα τηρηθεί κανονικά (ημερήσιο και ολοήμερο).

thumbnail

Ε ο ρ τ α σ μ ό ς      Ε π ε τ ε ί ο υ       2 8 η ς      Ο κ τ ω β ρ ί ο υ      1 9 4 0

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου και ώρα 9:00 π.μ. στον χώρο του Σχολείου θα πραγματοποιηθεί ο εορτασμός για την εθνική επέτειο τής 28ης Οκτωβρίου 1940. Την ίδια ημέρα θα γίνει η παράδοση της Σημαίας . Οι μαθητές όλων των τάξεων θα φορούν επίσημη ενδυμασία και δε θα φέρουν τις τσάντες τους.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου στις 8:45 π.μ., οι μαθητές θα εκκλησιαστούν  και θα συμμετέχουν στην κατάθεση στεφάνων για τον εορτασμό τής εθνικής επετείου.

Οι δασκάλες του Σχολείου

Αθανασίου Λητώ
Καλλιακμάνη  Μαρία

Λειτουργία του σχολείου ενόψει Περιφερειακών και Δημοτικών εκλογών

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023.
Επισημαίνεται ότι σε όσες περιφέρειες ή δήμους θα διεξαχθεί επαναληπτική ψηφοφορία την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023, δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 αντίστοιχα.
SOC voting image TEXTLESS

10η Πανελλήνια Ήμερα Σχολικού Αθλητισμού

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού η σημερινή και οι μαθητές του Σχολείου έλαβαν μέρος σε δράσεις που στόχο είχαν να τους φέρουν σε επαφή με διάφορα αθλήματα, να εξασκήσουν τις διάφορες κινητικές τους δεξιότητες και την ψυχαγωγία τους. Παράλληλα με τις αθλητικές δραστηριότητες, συζήτηση έγινε με τους μαθητές και για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής στη δημιουργία ενός δυνατού σώματος.
thumbnail 3 thumbnail 2 1

ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Αγαπητοί γονείς,

το σχολείο μας για το σχολικό έτος 2023-2024 θα λειτουργήσει κανονικά. Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες για τον προγραμματισμό της επόμενης χρονιάς. Βρίσκομαι στη διάθεσή σας όπως πάντα για πληροφορίες είτε στο κινητό μου είτε στο σταθερό του σχολείου (έχει εκτροπή).

καλο καλοκαίρι

Να έχετε ένα ξεκούραστο καλοκαίρι!

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Αγαπητοί γονείς, όπως έχετε ήδη ενημερωθεί το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό για το σχολικό έτος 2022-2023 καθώς ο αριθμός των μαθητών δεν επαρκεί για την λειτουργία του.