ΚΕ.ΣΥ.Π

Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.)
Κριεζή 16,  34100, Χαλκίδα, e-mail:  mail AT  kesyp.eyv.sch.gr (όπου ΑΤ αντικατάσταση με @)
Υπεύθυνοι Σ.Ε.Π Εύβοιας ΑΛΙΑΚΙΖΟΓΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ(εσ.938)  2221352-938

Fax: 2221079558

ΡΑΖΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (εσ.937)

Ο θεσμός Συμβουλευτική και Προσανατολισμός εμφανίζεται και αναπτύσσεται στις προηγμένες άλλα και περισσότερο πολύπλοκες κοινωνίες κάτω από τις απαιτήσεις που επιβάλλουν:

• Η ρευστότητα που χαρακτηρίζει την σύγχρονη εποχή της γνώσης και της εργασίας.
  • Η τεχνολογική ανάπτυξη των τελευταίων δεκαετιών που επιφέρει ριζικές αλλαγές σε όλους τους τομείς της κοινωνικής, οικονομικής, εκπαιδευτικής και επαγγελματικής δραστηριότητας του ατόμου.
  • Η δια Βίου Εκπαίδευση.
  • Οι σύγχρονες ανάγκες για ενημέρωση και πληροφόρηση.
  • Οι νέες απαιτήσεις της αγοράς εργασίας.

Σήμερα στην ανάγκη για Συμβουλευτική και Προσανατολισμό απαντά ο θεσμός των Κέντρων Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.), που ιδρύθυκαν στη χώρα μας με τον νόμο 2525/97.

Το ΚΕ.ΣΥ.Π. προσφέρει:

• Συμβουλευτική στήριξη τους μαθητές και τους νέους, προκειμένου να πάρουν τις καλύτερες αποφάσεις για το μέλλον τους.
  • Πληροφόρηση σχετικά με τις σπουδές, τα επαγγέλματα και την αγορά εργασίας.
  • Υποστήριξη του θεσμού του ΣΕΠ στις σχολικές μονάδες.

Διαθέτει:

• έντυπο και ηλεκτρονικό πληροφοριακό υλικό.

Οργανώνει:

• Ενημερωτικές συγκεντρώσεις για γονείς και μαθητές σε θέματα ενημέρωσης για σπουδές και επαγγέλματα.
  • Επιμορφωτικά σεμινάρια και ημερίδες για τους καθηγητές που εφαρμόζουν το θεσμό του ΣΕΠ στα σχολεία.

Υλοποιεί και στηρίζει:

• Προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας
  • Προγράμματα ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ
  • Comenius

Σε ποιούς μαθητές απευθύνεται:

• Μαθητές όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων
  • Πρώην μαθητές
  • Γονείς
  • Άτομα με ειδικές ανάγκες
  • Άτομα που βρίσκονται ή απειλούνται με κοινωνικό, εκπαιδευτικό ή επαγγελματικό αποκλεισμό
  • Ενήλικες με ανάγκες εκπαιδευτικής ή επαγγελματικής αναπροσαρμογής