Τίτλος έργου Διατροφή και Υγεία

Σχολείο / Τάξη ΕΠΑ.Λ. – ΣΕΚ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ/Γ ΕΠΑΛ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ/ΤΜΗΜΑ 1

Υπεύθυνος/οι καθηγητής/ες Μενιουδάκης Μιχάλης (καθηγητής Πληροφορικής)

Κουτσαμπέση Τζένη (καθηγήτρια Πληροφορικής)

Ομάδα μαθητών Α. Συγκέντρωση-Αναζήτηση-Ταξινόμιση υλικού(φωτογραφιών-κειμένων)

Καφούση Μαρία, Λαδάκης Βασίλης, Κουντουρόγιαννη Κατερίνα

Β. Επεξεργασία φωτογραφιών

Λαδάκης Βασίλης, Κουντουρόγιαννη Κατερίνα, Ζαχαριουδάκης Αντώνης,Γλαμπεδάκης Ευτύχης

Γ. Σχεδιασμός οθονών έργου (interface)

Αγγελάκης Γιώργος, Καφούσης Μιχάλης, Καλανδράνης Θάνος.

Δ. Προγραμματισμός – Κωδικοποίηση

Κουλουμπράκης Κανάκης, Καραγκεζίδης Δημήτρης, Μίκλοβαν Κότιτσα, Ζαχαριουδάκης Αντώνης.

Κατηγορία Προγραμματισμός (κύρια κατηγορία)

Διαθεματικότητα, Πολυμέσα (δευτερεύουσα)

Περιγραφή Σκοπός του έργου είναι η μελέτη και αξιοποίηση πληροφοριών που σχετίζονται με τη διατροφή και την υγεία, στα πλαίσια των μαθημάτων της Γ’ Πληροφορικής (Εφαρμογές Πολυμέσων – Σχεδίαση εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον). Η έρευνα εκπονήθηκε με τη συνεργασία μαθητών και καθηγητών στα πλαίσια εκπαιδευτικής δραστηριότητας.

Με την εφαρμογή αυτή, δίνεται η δυνατότητα στο κάθε χρήστη να εισάγει στοιχεία μέσω ειδικών πεδίων (φύλο, ηλικία, ύψος, βάρος) στην εφαρμογή. Με βάση τα αποτελέσματα που θα προκύψουν, θα μπορέσει να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το ιδανικό βάρος που θα πρέπει. Επιπλέον θα του παρέχονται και προτεινόμενες διατροφικές λύσεις (καθημερινή διατροφή).

Έτσι, με το κατάλληλο συνδυασμό διατροφής – βάρους θα μπορέσει να προασπίσει την υγεία του από ανεπιθύμητες καταστάσεις (εμφράγματα, εγκεφαλικά, διαβήτη, υπέρταση κ.α.).

Σε επόμενη έκδοση του προγράμματος θα μπορέσει να προστεθεί και η άθληση, η οποία αποτελεί ένα από τους πιο σοβαρούς παράγοντες ισορροπίας ψυχικής-σωματικής του ανθρώπου.

Λογισμικό υλοποίησης Microsoft Visual Basic v.6.0 – Adobe Photoshop CS

Απαιτήσεις Η εφαρμογή είναι σε εκτελέσιμη μορφή (.exe) και η ανάλυσή της είναι 1280 Χ 960 pixels. Έχει δοκιμαστεί σε περιβάλλον Microsoft Windows XP PRO ,Microsoft Windows 7 Ultimate  32 bit

3 σχόλια στο “ΕΠΑ.Λ. – ΣΕΚ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ – Γ ΕΠΑΛ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ – ΤΜΗΜΑ 1 – Διατροφή και Υγεία

1. Γεια σας
    Ονομαζομαι Μαρια Καραγιανακη και ειμαι Καθηγητρια Πληροφορικης με ειδικοτητα τον Προγραμματισμο.
    Το προγραμμα σας ηταν πραγματικα  μια θαυμασια ιδεα και μια καινουργια καινοτομια. Μπορει να εχουμε συνηθισει σε αλλα προγραμματα που υπολογιζουν το βαρος μας και να μας δινουν καποιους τροπους αντιμετωπισης, αλλα το δικο σας προγραμμα κατα την γνωμη μου,  οχι μονο υπολογιζει το βαρος μας αλλα επισης μας παρεχει την δυνατοτητα να διαλεξουμε ενα σωστο τροπο δηλαδη μια σωστη διατροφη με την οποια  μπορουμε να ελαττωσουμε τα κιλα μας και να μειωσουμε το λιπος μας.
    Τελειωνοντας, ενα ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια και στους δυο καθηγητες  που ασχοληθηκαν και δουλεψαν για την υλοποιηση  του προγραμματος.

2. Σας ευχαριστούμε για το καλό σας λόγο κα Καραγιανάκη.
    Είμαστε ήδη σε συννενόηση με τις ομάδες για περαιτέρω ανάπτυξη της εργασίας, τόσο για το λειτουργικό τμήμα όσο και για τον εμπλουτισμό με νέα στοιχεία.
    Η όλη προσπάθεια πηγαίνει στα παιδιά τα οποία διαβάζοντας το μήνυμά σας ένιωσαν μεγάλη ικανοποίηση. Να είστε καλά.

3. Θερμά συγχαρητήρια για την πολύ αξιόλογη δουλειά που κάνατε. Ο προγραμματισμός μαθαίνετε μόνο με τέτοιες εφαρμογές μικρής έκτασης και εσείς που ασχοληθήκατε έχετε κερδίσει τη γνώση και την εμπειρία που θα σας φανούν χρήσιμα στο μέλλον.
    Εύχομαι να υπάρξει και συνέχεια στο παράδειγμα σας από άλλα παιδιά, ώστε να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια.
    Μαρινάκης Μανώλης
    Τεχνικός ΠΛΗΝΕΤ Χανίων