Διαγωνισμός – Έκθεση μαθητικής δημιουργίας για την Πληροφορική

Αγαπητοί συνάδελφοι βρισκόμαστε μόλις λίγες εβδομάδες πριν το τέλος του σχολικού έτους (2010-2011). Το διάστημα αυτό δημιουργούνται πολλές συνθετικές πολυμεσικές εργασίες, έργα των μαθητών μας, σε πολλά μαθήματά μας:
•ΤΠΕ στο δημοτικό
•Πληροφορική Γ΄ Γυμνασίου
•Εφαργογές Πληροφορικής & Υπολογιστών, Πολυμέσα Δίκτυα για τα Λύκεια (Γενικά και Επαγγελματικά)
•Αλλά και άλλων μαθημάτων

Στο πλαίσιο της ανάδειξης αυτών των εργασιών και της παρουσιάσης τους σε ειδικά διαμορφωμένο διαδικτυακό χώρο, θα πραγματοποιηθεί «Διαγωνισμός – Έκθεση μαθητικής δημιουργίας, έργων Πληροφορικής» για τις Διευθύνσεις Δ/θμιας & Π/θμιας Εκπ/σης των Νομών Χανίων και Ρεθύμνου. Τα έργα των μαθητών θα χωριστούν σε θεματικές κατηγορίες, για παράδειγμα, Προγραμματισμός, Διαθεματικότητα, WEB2 εφαρμογές κλπ.
Χρονοδιάγραμμα διαδικασιών:
•Μέχρι Παρασκευή 8 Απριλίου, ολοκλήρωση των έργων.
•Μέχρι Παρασκευή 15 Απριλίου, ανέβασμα των έργων στην διαδικτυακή πλατφόρμα.
•Μέχρι Παρασκευή 13 Μαΐου, παρουσίαση των έργων και ανάδειξη των καλύτερων, ανά κατηγορία και εκπαιδευτική βαθμίδα.

Στις επόμενες μέρες θα υπάρξουν ακριβείς οδηγίες για τις διαδικασίες υποβολής των εργασιών, το διαδικτυακό τόπο και θέματων σχετικών με το διαγωνισμό.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται σε συνεργασία με τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ των Νομών Χανίων και Ρεθύμνου.

Γώγουλος Γεώργιος,
Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής