Ενημέρωση Καθηγητών Πληροφορικής

27 Ιουνίου 2011 Μανόλης Φραγκονικολάκης - Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων

Αγαπητές και Αγαπητοί συνάδελφοι
Φτάνοντας στο τέλος του σχολικού έτους και λίγο πριν τις καλοκαιρινές διακοπές είναι χρήσιμο να οργανώσουμε τις τελευταίες εκπαιδευτικές μας ενέργειες, αναστοχασμού για τη χρονιά που πέρασε και προετοιμασίας για αυτή που έρχεται.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

οι εργασίες περιμένουν τα σχόλιά σας…

9 Ιουνίου 2011 Μανόλης Φραγκονικολάκης - Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων

… λίγες μέρες πριν το τέλος του σχολικού έτους και ενώ έχουμε τελειώσει τις περισσότερες από τις υποχρεώσεις μας (θέματα, βαθμολογήσεις, επιτηρήσεις κλπ), θα ήταν χρήσιμο να αναζητήσουμε λίγο χρόνο ώστε να επισκεφτούμε και
να σχολιάσουμε τις εργασίες των μαθητών μας που έχουν αναρτηθεί στο http://blogs.sch.gr/diagwnismoschanreth/.

6 Γυμνάσιο Χανίων – Γ4 – GameBall

5 Μαΐου 2011 Γιώργος Γώγουλος

Παιχνίδι για 1 παίκτη. Η κίνηση της μπάλας στον λαβύρινθο γίνεται απο τα βελάκι.

Όταν η μπάλα ακουμπήσει τους τοίχους ή  τα κινούμενα εμπόδια του λαβυρίνθου ξεκινάει από την αρχή.Σκοπός είναι να φτάσει η μπάλα στην υποδοχή τότε μεταφέρεται σε άλλο επίπεδο

Γυμνάσιο Επισκοπής – Γ1 – Χρωματιστά Σπιτάκια

29 Απριλίου 2011 Γιώργος Γώγουλος

Η χρήση παραμετροποιημένης διαδικασίας που θα καθορίζει το μέγεθος πλευράς του τετραγώνου και του τριγώνου ώστε να δημιουργεί ένα απλό σπίτι, επαυξημένη με εντολές χρωματισμού αυτού σε διαφορετικά χρώματα βάση της παραμέτρου της διαδικασίας

4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου – Γ2 – Τα φαντασματάκια

28 Απριλίου 2011 Μανόλης Φραγκονικολάκης - Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων

Παιχνίδι για 2 παίκτες. Η κίνηση των φαντασμάτων γίνεται από τα βελάκια.Το ένα φάντασμα που κυνηγάει  ένα άλλο φάντασμα και προσπαθεί να το πιάσει  έχοντας εμπόδιο νυχτερίδες που κινούνται στη πίστα.

ΕΠΑ.Λ. Ελευθερίου Βενιζέλου Χανίων – Τάξη Α” – Graffiti & hip hop

Παρουσίαση με θέμα: Graffiti & hip hop

2ο Δημοτικό Χανίων – Δ2 – ΟΙ 12 ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

28 Απριλίου 2011 Μανόλης Φραγκονικολάκης - Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων

Δημιουργία παρουσίασης με ελεύθερο θέμα με χρήση πολυμέσων (κίνηση, ήχος, κείμενο, βίντεο, κλπ).

2ο Δημοτικό Χανίων – Δ2 – Το κρι κρί της Κρήτης

2ο Δημοτικό Χανίων – E1 – ΤΡIΓΩΝΟ ΤΩΝ ΒΕΡΜΟΥΔΩΝ