Φτώχεια στον Κόσμο

ΣΥΝΕΔΡΙΑ 3

ΟΜΑΔΑ: ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΕ 19  – ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΕ 09

ΟΜΑΔΑ  2  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 3

Στο επιμορφωτικό υλικό της 3ης Συνεδρίας αναφέρονται τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της διδακτικής αξιοποίησης του διαδραστικού πίνακα. Να σχεδιάσετε μία σειρά δραστηριοτήτων στις οποίες να αξιοποιείτε τις δυνατότητες του διαδραστικού πίνακα.

Λαμβάνοντας υπόψη τα πλεονεκτήματα,  καθώς όμως και τα μειονεκτήματα της διδακτικής αξιοποίησης του διαδραστικού πίνακα θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε μία σειρά δραστηριοτήτων που κατά τη γνώμη μας θα επηρεάσουν  ουσιαστικά τη διαδικασία μάθησης.

Παρουσίαση του μαθήματος «ΦΤΩΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ» στο πλαίσιο της ενότητας κοινωνικά προβλήματα στο μάθημα Κοινωνικής Πολιτικής Αγωγής.

Η παρουσίαση θα γίνει σε Power point με την βοήθεια υπερσυνδέσεων.

Κατά την πορεία της παρουσίασης ο μαθητής θα παρουσιάζει στο διαδαδραστικό πίνακα τις φωτογραφίες και τα video αποτυπώνοντας πάνω στην ίδια διαφάνεια τις σκέψεις, απόψεις και ιδέες, με τα απαραίτητα εργαλεία του διαδραστικού πίνακα.  Κατόπιν πραγματοποιείται συζήτηση με ανταλλαγή απόψεων, στοχασμών, σκέψεων.

1η Δραστηριότητα

• Φωτογραφία (Ο γύπας και το κορίτσι) Κέβιν Κάρτερ. (Σχολιάζουν τη φωτογραφία και αποτυπώνουν πάνω στην φωτογραφία (μέσω του διαδραστικού) τις σκέψεις τους. Διαβάζουν τα σχόλια του άρθρου.

• Προβάλλουμε εικόνες φτώχειας και υποσιτισμού και οι μαθητές αποτυπώνουν πάνω στο διαδραστικό συναισθήματα (καταιγισμός ιδεών).

2η  Δημιουργούμε κείμενα (power point)  σε σχέση    με την

• Απόλυτη Φτώχεια
  • Σχετική φτώχεια
  • Αίτια της φτώχειας
  • Συνέπειες της φτώχειας
  • Αντιμετώπιση της φτώχειας

• Προβολή χάρτη «Υποσιτισμός στον κόσμο» να σημειώσουν πάνω στο διαδραστικό τις χώρες που βρίσκονται σε απόλυτη φτώχεια

• Δημιουργία διαγράμματος χωρών πάνω στον διαδραστικό ανάλογα με το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν.

Ερωτηματολόγιο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ερωτηματολόγιο