Σύννεφο λέξεων με βασικό όρο τη λέξη “moodle”

moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σύννεφο λέξεων με βασικό όρο τη λέξη “moodle”

ΑΝΑΚΑΛΥΨΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ !

Το εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών ( ΕΑΑ ) ιδρύθηκε το 1842 και αποτελεί το πρώτο ερευνητικό κέντρο στην Ελλάδα. Το Κέντρο επισκεπτών βρίσκεται στην Πεντέλη, πάνω σε ένα καταπράσινο λόφο, 15 χλμ από το κέντρο της Αθήνας. Σκοπός του Κέντρου είναι η ενημέρωση σε θέματα Αστρονομίας και Αστροφυσικής με προγράμματα πρωϊνών και βραδινών ξεναγήσεων, που προσφέρουν τη μοναδική βιωματική εμπειρία νυχτερινών παρατηρήσεων με το τηλεσκόπιο. Το Κέντρο φιλοξενείται στο εντυπωσιακό κτίριο του τηλεσκοπίου Newall, που κατασκευάστηκε το 1958 εξ ολοκλήρου από πεντελικό μάρμαρο.
Το Newall ήταν το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο της Ελλάδας μέχρι το 1975 και το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο του κόσμου από το 1869 μέχρι το 1873. Πήρε το όνομά του από το Βρετανό εύπορο μηχανικό και ερασιτέχνη αστρονόμο, Robert Stirling Newall. Δωρήθηκε στο ΕΑΑ το 1957 και τοποθετήθηκε στο θόλο της Πεντέλης το 1959. Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1980 χρησιμοποιήθηκε για καθαρά επιστημονικούς σκοπούς. Η πρόσφατη ανακαίνισή του το 2013 το έχει καταστήσει πλήρως λειτουργικό για την παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού από το κοινό.

Για μάθετε περισσότερα για το ιστορικό τηλεσκόπιο πατήστε  εδώ

.Αστεροσκοπείο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΚΑΛΥΨΤΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ !

Καλημέρα κόσμε!