Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας στο Πειραματικό Λύκειο Π.Κ Ρέθυμνο

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά σχεδιάζεται υλοποίηση δύο προγραμμάτων επαγγελματικού προσανατολισμού για τις τάξεις  Α΄ και Β΄ Λυκείου στο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου.

Στόχος των προγραμμάτων είναι η βιωματική εμπειρία των μαθητών με επαγγελματικά περιβάλλοντα της επιλογής τους, προκειμένου να επιβεβαιώσουν ή να απορρίψουν όσα θεωρητικά έχουν υπόψη τους.

Η πρώτη προσπάθεια της προηγούμενης χρονιάς υλοποιήθηκε δειλά και με περιορισμένο αριθμό μαθητών, καθώς δεν είχε επιχειρηθεί ως τώρα μια βιωματική προσέγγιση του ΣΕΠ. Ωστόσο, αυτό το πρώτο ξεκίνημα μας έδειξε πόσο μαθητές και γονείς επιθυμούν την επανάληψή της κατά το τρέχον σχολικό έτος.

Ευελπιστούμε και φέτος στη συνεργασία δημόσιων/δημοτικών υπηρεσιών και φορέων, επιστημόνων και επαγγελματιών, χωρίς τη βοήθεια των οποίων δεν είναι δυνατή η υλοποίηση του προγράμματος. Επίσης ευχαριστούμε για τη στήριξή του το ΚΕΣΥΠ Ρεθύμνου.

Ενδεικτικά επισυνάπτεται φωτογραφικό υλικό από το πρόγραμμα του 2016-7, με τίτλο: “Επαγγελματίας μια μέρα”.

.στο οδοντιατρείο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας στο Πειραματικό Λύκειο Π.Κ Ρέθυμνο

Καλημέρα κόσμε!