Ανακύκλωση βιβλίων

books1

Ο όμιλος Ανακυκλώνω-Δημιοomilos1υργώ υλοποίησε τη δράση Ανακύκλωση βιβλίων και χαρτιού στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Λάρισας  την εβδομάδα 13 ως 17 Δεκεμβρίου. Η οργανωμένη   ανακύκλωση του χαρτιού από τους μαθητές προσφέρει περιβαλλοντικά οφέλη   αντιμετώπιση της ρύπανσης και εξοικονόμηση πρώτων υλών και ενέργειας, αποτελεί και ένα συλλογικό εγχείρημα, το οποίο ενισχύει τους δεσμούς συνεργασίας ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς, μαθητές .

Ακολουθεί η δράση “Χάρισε το βιβλίο που δεν χρειάζεσαι “ και σας περιμένουμε στην ομάδα μας.

Αλλάζω εγώ , αλλάζω τον κόσμο

Ο όμιλος Ανακυκλώνω_Δημιουργώ στα πλαίσια της δράσης   Άλλάζω εγώ , αλλάζω τον κόσμο   αποφάσισε τις παρακάτω δράσεις στο χώρο του σχολείου :
1. Δημιουργία αφίσας για ενημέρωση μαθητών και καθηγητών.

ana

2. Ανάρτηση της αφίσας στο χώρο του σχολείου, σε blog, σε κοινωνικά δίκτυα κ.α.

3. Δημιουργία αφίσας Πως χρησιμοποιούμε τους μπλε κάδους.

Screenshot 20211117 203159

4. Δημιουργία εγχειριδίου σωστής ανακύκλωσης

CodeWeek2021

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία  που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. H  εκμάθηση συγγραφής κώδικα (coding) μας  βοηθά να κατανοούμε καλύτερα τον κόσμο,   να διευρύνουμε περισσότερο τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας, να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες και να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και  να παράγουμε καινοτομία.

Το  10 Πειραματικό Λύκειο Λάρισας συμμετέχει στην   Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού με την εκδήλωση Ο αλγόριθμος του Ευκλείδη  με κωδικό συμμετοχής cw21-WTN0V με μαθητές της Β’ Λυκείου. Οι μαθητές υλοποίησαν τον αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα και σε γλώσσα προγραμματισμού python.

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.