Αρχική » i-create » Η εορταστική εκδήλωση και η τελετή βράβευσης για τα “40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση”

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Με πρωταγωνιστές τα παιδιά που βραβεύτηκαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση» πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης και εορταστική εκδήλωση στις 31 Ιανουαρίου στο ΥΠΠΕΘ.  Προβλήθηκαν τα βραβευμένα μαθητικά σποτ, ενώ εκτέθηκαν όλες οι αφίσες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Επίσης παρουσιάστηκαν οι ψηφιακές δημιουργίες των φοιτητών του Τμήματος Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, εμπνευσμένες από τα 40 χρόνια Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Ιδιαίτερο κλίμα συγκίνησης  δημιούργησε η παρουσία παλαιών στελεχών και συνεργατών της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης. Πριν την έναρξη της εκδήλωσης οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Παιδεία τέχνας κατεργάζεται» που φιλοξενείται στους χώρους του Υπουργείου, με εικαστικές δημιουργίες αποφοίτων της ΑΣΚΤ.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν εκ μέρους του Υπουργού ΠΕΘ κ. Κώστα Γαβρόγλου, ο κ. Νικόλαος Τσαφταρίδης, συνεργάτης του Υπουργού και ο κ. Σπυρίδων Παρδάλης, Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Βιβλιοθηκών, Αρχείων και Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του ΥΠΠΕΘ.

Ο Υφυπουργός ΠΕΘ κ. Δημήτρης Μπαξεβανάκης απένειμε εύφημο μνεία στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Κατερίνης. Για τις αφίσες, τα ραδιοφωνικά τους μηνύματα και τα τηλεοπτικά τους σποτ βραβεύτηκαν τα παρακάτω σχολεία: 5ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου, 12ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής, 2ο ΓΕΛ Αγρινίου, 13ο ΓΕΛ Λάρισας, Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Σαπών, Εκπαιδευτήρια Ατσόγλου, Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς Λέσβου, 1ο Γυμνάσιο  Βριλησσίων, Ιδιωτικό  Λύκειο «Εκπαιδευτική Αναγέννηση» – Εκπαιδευτήρια Αντωνοπούλου, ΓΕΛ Αμφίκλειας, ΓΕΛ Πεύκων, Δημοτικό Σχολείο Κάτω Σουλίου, 4ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, 8ο Νηπιαγωγείο Νάουσας Ημαθίας, 133ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών και Δημοτικό Σχολείο Βελβεντού Κοζάνης.

Δείτε εδώ τις βραβευμένες μαθητικές δημιουργίες

Δείτε εδώ φωτογραφίες από την εκδήλωση

Δείτε εδώ το σχετικό ρεπορτάζ από το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ