Αρχική » Δράσεις σχολείων » Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς 2017

Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς 2017

wdah2017_938x488_enΣτις 27 Οκτωβρίου 2017 η UNESCO γιόρτασε την Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς 2017. Ο φετινός εορτασμός έχει σαν θέμα “Ανακάλυψε, Θυμήσου και Μοιράσου”. Σε αυτό το πνεύμα, με τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό “40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση” η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση μας καλεί να ανακαλύψουμε ή να θυμηθούμε αγαπημένες στιγμές της και να τις μοιραστούμε με τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση διασώζει, ψηφιοποιεί και τεκμηριώνει συνεχώς νέο υλικό, εμπλουτίζοντας διαρκώς την ιστοσελίδα της. Παράλληλα έχει ξεκινήσει τη συλλογή εκπαιδευτικού υλικού πολλών και διαφορετικών έγκριτων φορέων και το παρουσιάζει για πρώτη φορά συγκεντρωμένο στην εκπαιδευτική κοινότητα (Υλικό Φορέων).