Eκδήλωση βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους

DSC_0210Στις 25 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων που διακρίθηκαν στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους. Στην εκδήλωση αντιπροσωπείες 35 σχολείων από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια παρέλαβαν τα βραβεία τους και παρουσίασαν τις κινηματογραφικές τους δημιουργίες.

Η οργανωτική επιτροπή του προγράμματος ευχαριστεί θερμά το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και τα στελέχη του για τη φιλοξενία, τη συνεργασία και την υποστήριξη.

Απονεμήθηκαν τα εξής βραβεία:

  1. Κατηγορία «Αφίσες»

Πρωτοβάθμια

1ο Βραβείο/ΙΣΟΤΙΜΩΣ

Δ΄ Δημ. Σχολείο Λεμεσού και Greek School of Ayia Triada Birmingham &

      2ο Δημ. Σχολείο Βροντάδου Χίου

2ο Βραβείο/Δημ. Σχολείο Λητής

 3ο Βραβείο/Δημ. Σχολείο Γερακαρίου

Δευτεροβάθμια

1ο Βραβείο/1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

2ο Βραβείο/Ισοτίμως

Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Μεγανησίου

Γυμνάσιο Ποδοχωρίου

3ο Βραβείο/Ισοτίμως

1ο ΕΠΑΛ Ρόδου και 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ρόδου

Εκπαιδευτήρια Μπουγά και 6ο ΓΕΛ Καλαμάτας

  1. Κατηγορία «Μουσική επένδυση ταινίας»

Ειδικό Βραβείο/Ειδικό Σχολείο Αποστόλου Λουκά Λεμεσού

Πρωτοβάθμια / ΙΣΟΤΙΜΩΣ

133ο Δημ. Σχολείο Αθηνών

5ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου

Δημοτικό Σχολείο Ζηρίδη

Δημοτικό Σχολείο Ποσειδωνίας

Δευτεροβάθμια

Λύκειο Κολοσσίου

3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού

Γυμνάσιο Λευκοπηγής Κοζάνης

Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Λύκειο Μελβούρνης

Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας

  1. Κατηγορία «Νοιάζομαι και δρω»

Πρωτοβάθμια

13ο Δημ. Σχολείο Κερατσινίου

Δευτεροβάθμια

7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης

  1. Κατηγορία «Animation»

Πρωτοβάθμια

1ο Βραβείο/

Β΄ Δημ. Σχολείο Ποταμού Γερμασόγειας & 3ο Δημ. Σχολείο Παπάγου

Δευτεροβάθμια

1ο Βραβείο/Γυμνάσιο Γαρδικίου Θεσπρωτίας

Εύφημος μνεία/Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης

  1. Κατηγορία «Ταινίες τεκμηρίωσης»

Πρωτοβάθμια

1ο Βραβείο/ΙΕ Δημ. Σχολείο Κάτω Πολεμιδίων

& 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου

2ο Βραβείο/Δημ. Σχολείο Διαφανίου Καρπάθου

Δευτεροβάθμια

1ο Βραβείο/Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη

& Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου Λεμεσού

2ο Βραβείο/Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις Αστυπάλαιας

Ειδικό Βραβείο/Ειδικό Σχολείο Αποστόλου Λουκά Λεμεσού

  1. Κατηγορία «Ταινίες μυθοπλασίας»

Πρωτοβάθμια

1ο Βραβείο Ισοτίμως /Ζάννειο Ιδιωτικό Δημ. Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης &

Α΄ Δημ. Σχολείο Τσερίου

2ο Βραβείο Ισοτίμως/Δ΄ Δημ. Σχολείο Λεμεσού και Greek School of Birmingham & 4ο Δημ.Σχολείο Ξάνθης

3ο Βραβείο/10ο Δημ. Σχολείο Χανίων

Ειδικό βραβείο/Ειδικό Δημ.Σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Πανοράματος Θεσσαλονίκης

 Εύφημος μνεία/Δημοτικό Σχολείο Hope School Κέντρου Φιλοξενίας Προσφύγων Σκαραμαγκά

Δευτεροβάθμια

Μεγάλο Ειδικό Βραβείο Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία

1ο Βραβείο/Κολλέγιο Terra santa & 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

2ο Βραβείο/Παγκύπριο Γυμνάσιο & 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης

3ο Βραβείο/1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης Θεσσαλονίκης & Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί

Ειδικό βραβείο/2ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Τρικάλων

  1. 13ο Δημ. Σχολείο Σερρών (για την προσφορά του στο πρόγραμμα)
  1. Βραβεία κοινού

Πρωτοβάθμια

«Απομακρυσμένα όνειρα», Δημ. Σχολείο Διαφανίου Καρπάθου

Δευτεροβάθμια

«Η σφαγή των προξένων», Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη

Κατηγορίες: Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση, ΕΡΤ, Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

Αφήστε μια απάντηση