Αρχική » i-create » Βραβεία Πανελλήνιων Μαθητικών Διαγωνισμών Ψηφιακής Δημιουργίας «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά» και «Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος»

Ημεριδα_2_BraveiaΟλοκληρώθηκε η διαδικασία αξιολόγησης των Πανελλήνιων Μαθητικών Διαγωνισμών Ψηφιακής Δημιουργίας «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά», για την Πρωτοβάθμια και  «Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος», για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, που συνδιοργάνωσαν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση και η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών.

Στο διαγωνισμό «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά» η επιτροπή κατέληξε στην βράβευση των εξής ταινιών:

1ο βραβείο: «Μήπως βλέπεις τα πράγματα λίγο λάθος;», 1o Δημοτικό Σχολείο Ερέτριας

2ο βραβείο: Εξ ημισείας στα «Σποτ 1 – Φύλλα» και «Σποτ 2 – Παιχνιδοπωλείο», 6ο Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης

3ο βραβείο: «Μαζί στο παιχνίδι 2», 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

Επίσης απονέμεται εύφημος μνεία στις ταινίες:

1. «Τα παιχνίδια δεν είναι ούτε ροζ, ούτε γαλάζια», 1o Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς Αττικής, για το πρωτότυπο τραγούδι
  2. «Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά», 4ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Αττικής, για την πρωτοτυπία της ιδέας
  3. «Μωρά στα ροζ, μωρά στα μπλε», Ράλλεια Πειραματικά Δημοτικά Σχολεία Πειραιά Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών, για την πρωτοτυπία της ιδέας

Στο διαγωνισμό «Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος» βραβεύονται οι ταινίες:

1ο βραβείο: «Φύλο και νερό», Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Βόλου

2ο βραβείο: «Φύλο και μεταφορές», 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης

3ο βραβείο: «Φύλο και χημικές ουσίες», 1ο ΕΠΑ.Λ. Άργους

Επίσης απονέμεται εύφημος μνεία στην ταινία:

1. «Τα τέσσερα Φ», Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Ρόδου, για την ιδιαίτερη προσέγγιση και ανάπτυξη του θέματος

Η Τελετή Βράβευσης θα πραγματοποιηθεί την 1η Ιουνίου 2017 στις 11:00 π.μ., στο κτήριο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Δελτίο Τύπου Όλα τα παιχνίδια για όλα τα παιδιά

Δελτίο Τύπου Τα φύλ(λ)α του περιβάλλοντος