Αρχική » 2016 » Μάρτιος

Αρχείο μηνός Μάρτιος 2016

Αρχείο

Σαν σήμερα

  1. 23/01/1956: Οι κύπριοι μαθητές απέχουν από τα μαθήματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις συμμαθητών τους που διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα.

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους

«ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ – ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ»

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε τα φετινά βραβεία του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους. Στην οργανωτική επιτροπή του διαγωνισμού υποβλήθηκαν φέτος:

  • 168 ταινίες μικρού μήκους (μυθοπλασίας, τεκμηρίωσης και κινουμένου σχεδίου) από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια
  • 36 κινηματογραφικές αφίσες/εξώφυλλα
  • 20 πρωτότυπες μουσικές συνθέσεις

Κατόπιν αξιολόγησης των δημιουργιών αυτών, ανακοινώνουμε ανά κατηγορία τις σχολικές μονάδες που διακρίνονται. Η Οργανωτική επιτροπή του διαγωνισμού και η επιτροπή αξιολόγησης συγχαίρει τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές αλλά και όσους βοήθησαν στην ολοκλήρωση των κινηματογραφικών αυτών δημιουργιών.

Screenshot 2016-03-31 10.43.12

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ , ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ 2ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:

«Δάγκωσε μια τάρτα, μη δαγκώνεις το διπλανό σου» του 13ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας«Είναι στα μόριά μας» του 17ου Δ.Σ. Αχαρνών

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας  ισοτίμως:

–  «Κύπρος, δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ» του 21ου Δ.Σ. Πατρών.

–  «Άπλωσε το χέρι» του 7ου Δ.Σ. Πρέβεζας 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ Καλύτερης Ταινίας Τεκμηρίωσης  ισοτίμως:

–  «Η ΔΙΑSOSΗ» του 9ου Δ.Σ. Αγίου Δημητρίου  Αττικής

«Άγρια Λεμόνια» του 2ου Δ.Σ. Αγριάς  Μαγνησίας

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

 ΒΡΑΒΕΙΟ καλύτερης ταινίας Κινουμένου Σχεδίου

«Και η ζωή συνεχίζεται» του 1ου Δ.Σ. Ελευθερίου Κορδελιού (Θεσσαλονίκη)

ΒΡΑΒΕΙΑ  ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ –ΛΥΚΕΙΩΝ, ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

Α’ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας: «Περίπατος», των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη (Θεσσαλονίκη)

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας : «Fortress Europe»,  του Εσπερινού Γυμνασίου-Λυκείου Κω.

Γ’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας: «Η Έκθεση»,  του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων Δούκα (Αττική) 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ  Ταινίας Τεκμηρίωσης: «Ο θρύλος του Τζιμ Λόντου» του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Άργους.

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ  Ταινίας Τεκμηρίωσης: «Για την Ελλάδα, Στέλιο μου» του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Άργους.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΟ καλύτερης ταινίας Κινουμένου Σχεδίου: «Ο Ονειροπόλος» του Μειονοτικού Γυμνασίου-Λυκείου  Κομοτηνής.

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΚΥΠΡΟΥ

ΒΡΑΒΕΙΑ  ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ

 Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ Μυθοπλασίας:  «Δύναμη Ψυχής», του Λυκείου Αγίου Νικολάου

Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ ταινίας Μυθοπλασίας : «Εξαρτήσεις», του Λυκείου  Εθνομάρτυρα Κυπριανού 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ

Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ  ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ:   «1974-2015. Η εισβολή της Τουρκίας στην Κύπρο. Τα ανθρώπινα δικαιώματα»,  του Λυκείου Αποστόλων Πέτρου και Παύλου.

ΕΠΑΙΝΟΣ Ταινίας ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ :   «Χάλκινη Πινακίδα Ιδαλίου»,  του Λυκείου Ιδαλίου.

Κατηγορία: Εξώφυλλα / κινηματογραφικές αφίσες

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

1ο Βραβείο: Δημ. Σχολείο Κατσικά Ιωαννίνων (ταινία «Κραυγή»)

2ο Βραβείο: 5ο Δημ. Σχολείο Καρδίτσας (ταινία «Το σκιάχτρο»)

3ο Βραβείο: Ισοτίμως

  • 4ο Δημ. Σχολείο Χολαργού (ταινία «ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ…μήνυμα από το μέλλον)
  • 13ο Δημ. Σχολείο Σερρών (ταινία «Δάγκωσε μια τάρτα, μη δαγκώνεις τον διπλανό σου»)

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

1ο Βραβείο: 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας (ταινία «It’s  time to sleep»)

2ο Βραβείο: Ισοτίμως

  • Εκπαιδευτήρια «Ροδίων Παιδεία» (ταινία «Κάρμα»)
  • Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (ταινία «Animus»)

3ο Βραβείο: Ισοτίμως

  • 1ο ΕΠΑΛ Κιάτου (ταινία «Ρίχνουμε σωσίβιο στην Ειρήνη»)
  • Γυμνάσιο Καρέα (ταινία «Κάτω από την επιφάνεια»)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ:   Το βραβείο για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση απονέμεται ισοτίμως στις παρακάτω σχολικές μονάδες:

1) 1ο Λύκειο Υμηττού

2) 2ο Γυμνάσιο Πεύκης

3) Λύκειο Καλαμπακίου Δράμας

4) ΕΚΠ. ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-Λύκειο

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ: Το βραβείο για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση απονέμεται ισοτίμως στις παρακάτω σχολικές μονάδες:

1) 4ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού

2) Δημοτικό Σχολείο Κατσικά Ιωαννίνων

Δείτε τις φετινές βραβευμένες ταινίες του 2ου Διεθνή Διαγωνισμού ταινιών μικρού μήκους

https://www.youtube.com/channel/UC7Kh3DPnrd7oQAokjM04VhQ

Η επιτροπή αξιολόγησης

1.Παπαδόπουλος Αντώνης, Πρόεδρος, Σκηνοθέτης & Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας

2.Παναγίδου Μαρία, μέλος, μορφωτική ακόλουθος κυπριακής πρεσβείας στην Αθήνα

3.Παπαδημητρίου Σοφία, μέλος, Προϊσταμένη Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

4.Παπαλεξίου Κερασένια, μέλος, Στέλεχος Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

5.Δελιοτζάκης Μένος, μέλος, Σκηνοθέτης της ΕΡΤ

6.Ανδριοπούλου Ειρήνη, μέλος, στέλεχος του Τμήματος Οπτικοακουστικών Μέσων και Αρχείων της Διεύθυνσης Μέσων Ενημέρωσης της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης και Επικοινωνίας

7.Ανδρέου Γιώργος, μέλος, μουσικοσυνθέτης

8.Γκένιος Ανδρέας, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ70-δάσκαλος, Διευθυντής 2ου Δημ. Σχολείου Σιδηροκάστρου & Εικαστικός

  1. Παπαδιού Ελένη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ70-δασκάλα, Διευθύντρια 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών

10.Βαρσάμη Χρυσούλα, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ70-δασκάλα του Πειραματικού Δημ. Σχολείου Σερρών

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων