Αρχική » i-create » Τελετή Λήξης της μαθητικής δράσης «Η δική μας Γνώμη!»

Τελετή Λήξης της μαθητικής δράσης «Η δική μας Γνώμη!»

Οι μαθητές βραβεύονται για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό γραπτής κριτικής!

Η_Δική_μας_γνώμηΤην Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 11:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο Υπουργείο Παιδείας, ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων (Αν. Παπανδρέου 37 Α) η τελετή λήξης και η απονομή των βραβείων στους μαθητές που πήραν μέρος στην πανελλαδική μαθητική δράση η «δική μας γνώμη!» και στον διαγωνισμό γραπτής κριτικής που διοργάνωσε το Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων & Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας ΚΑΡΠΟΣ και η Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων με την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.

3.000 μαθητές περίπου από όλη την Ελλάδα παρακολούθησαν και ψήφισαν βραβευμένες μαθητικές ταινίες μικρού μήκους του μαθητικού διαγωνισμού «ΒιντεοΜουσεία 2014»,  με την ένθερμη υποστήριξη και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, μέσα από τη νεανική διαδικτυακή πλατφόρμα www.myopinion.karposontheweb.org.  Ενδεικτικά αναφέρουμε, το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών, το 2ο ΓΕΛ Ιλίου, το 6ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας, το παράρτημα 6ου Γυμνασίου Βόλου (Γυμνάσιο Φυλακών Βόλου),το Μουσικό Σχολείο της ‘Αρτας, το Α’ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Γυμνάσιο Εκάλης, το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα, το Εσπερινό Γυμνάσιο και Λύκειο Χαλκίδας, το 1ο Γυμνάσιο Υμηττού, το 2ο Δημοτικό Αρτέμιδας, το 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών “Γεννάδειο”, το 2ο Γυμνάσιο Αχαρνών, το Δημοτικό Αιγιάλης-Θολαρίων Αμοργού, το ΓΕΛ Νέας Περάμου Καβάλας, το 13ο Δημοτικό Ρόδου, το 1ο Γυμνάσιο Πρέβεζας, το Κολλέγιο Ανατόλια Θεσσαλονίκης, η Σχολή Χατζήβεη, το 7ο Δημοτικό Κηφισιάς, το 1ο Δημοτικό Χολαργού.

Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές όλων των βαθμίδων από όλη την Ελλάδα να πάρουν μέρος σε μια δημιουργική συζήτηση για θέματα που τους αφορούν, αναπτύσσοντας επιχειρήματα και απόψεις, και να αναπτύξουν δεξιότητες οπτικοακουστικής παιδείας όπως η «ανάγνωση» της εικόνας!  Πολλοί μαθητές κατέγραψαν οι ίδιοι την εμπειρία και τις εντυπώσεις τους μέσα από νεανικές πλατφόρμες.

Οι γραπτές κριτικές των μαθητών που συμμετείχαν και στον διαγωνισμό γραπτής κριτικής, αξιολογήθηκαν από ειδική κριτική επιτροπή. Οι καλύτερες κριτικές που θα βραβευθούν στις 18/2/2016, θα αναρτηθούν στο www.karposontheweb.org και στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης www.i-create.gr.