Αρχική » Δράσεις σχολείων » Βράβευση Μαθητικού Διαγωνισμού ΚΑΛΗΜΕΡΑ

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Βράβευση Μαθητικού Διαγωνισμού ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Βράβευση Μαθητικού Διαγωνισμού

ΚΑΛΗΜΕΡΑ-

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΟΥ- Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΣΥ

kalimera2

Το Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014 θα πραγματοποιηθεί στην τελετή έναρξης του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ολυμπίας Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους η βράβευση του νικητή του μαθητικού διαγωνισμού «Καλημέρα – Μια Μέρα στην πόλη σου – Η Ελλάδα και εσύ».

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων κατά τη σχολική χρονιά 2013-14.  Στόχος του διαγωνισμού ήταν η ενίσχυση των δεσμών ανάμεσα στην Ομογένεια και το μητροπολιτικό κέντρο, την Ελλάδα και η ενθάρρυνση της ελληνομάθειας. Στο διαγωνισμό πήραν μέρος 53 σχολεία του εξωτερικού και τα video που δημιούργησαν είναι διαθέσιμα στον δεσμό:  http://videocontest.i-create.gr/search-results/

Οι νικητές αναδείχθηκαν από την on line ψηφοφορία του κοινού. Την πρώτη θέση κέρδισε video που δημιούργησαν μαθητές του Ελληνικού Σχολείου Φρανκφούρτης  με τίτλο «14 Σεπτεμβρίου…του Σταυρού…Καλημέρα Ελλάδα». Οι πέντε μαθητές-δημιουργοί του video συνοδευόμενοι από δύο εκπαιδευτικούς του σχολείου τους θα μεταβούν και θα φιλοξενηθούν με όλα τα έξοδα καλυμμένα στον Πύργο Ηλείας, όπου πραγματοποιείται το 17ο Διεθνές Φεστιβάλ Ολυμπίας Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους. Την βράβευση των μαθητών θα κάνει ο Διευθυντής του γραφείου Υφυπουργού κ. Αποστόλης Παπακωνσταντίνου και η Προϊσταμένη της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Κατερίνα Χαριοπολίτου.

Στους νικητές που αναδείχθηκαν από την διαδικτυακή ψηφοφορία στις επόμενες εννέα θέσεις  και αναφέρονται παρακάτω, θα σταλούν ταχυδρομικώς βραβεία (tablets και βιβλία).

2η θέση: Ελλάς, εκτός τόπου και χρόνου – Αγρυπνούμε σε τούτη τη γωνιά

Αλβανία (Άγιοι Σαράντα), Σχολείο: Επαγγελματικό Λύκειο “Απόστολος Παύλος” Μεσοποτάμου

3η θέση: Η ιστορία μου στο Μεσοπόταμο.

4η θέση: Μια μέρα στους Αγίους Σαράντα.

5η θέση: Περιμένοντας την Ανάσταση

Τουρκία (Κωνσταντινούπολη), Σχολείο: Μεγάλη του Γένους Σχολή

6η θέση: Η Εκπαίδευση στη Κωνσταντινούπολη

Τουρκία (Κωνσταντινούπολη), Σχολείο: Ζάππειον Κωνσταντινουπόλεως

7η θέση: A Students Day In Stuttgart

Γερμανία (Στουτγάρδη), Σχολείο: Γενικό Λύκειο Στουτγάρδης

8η θέση: Καλημέρα από το Σύδνεϋ!

Αυστραλία (Σύδνεϋ)  Σχολείο: All Saints Grammar School Sydney

9η θέση: Εδώ Δουβλίνο – Dublin calling Greece

Ιρλανδία (Δουβλίνο), Σχολείο: Ελληνικό Σχολείο Δουβλίνου – Greek School of Dublin

10η θέση: Καλημέρα από την Μελβούρνη 2014 – Good Morning from Melbourne 2014

Αυστραλία (Μελβούρνη), Σχολείο: St John’s Greek Orthodox College Preston

Σε όλους τους υπόλοιπους συμμετέχοντες που πήραν μέρος στο διαγωνισμό θα σταλούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση ευχαριστεί θερμά όλους τους καθηγητές και τους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό «Καλημέρα – Μια Μέρα στην πόλη σου – Η Ελλάδα και εσύ», καθώς και τους Συντονιστές εκπαίδευσης των σχολείων εξωτερικού για την πολύτιμη βοήθειά τους στη διοργάνωση.