“The kissing hand”: το παραμύθι του Τσέστερ του ρακούν

Ο Τσέστερ το ρακούν φοβάται να πάει σχολείο.

Και τότε η μαμά του φιλά το χέρι και του λέει ότι όποτε του λείπει να φιλά το χέρι του ακριβώς εκεί που το φίλησε η μαμά…

Με αυτή την γλυκιά ιστορία ξεκινήσαμε την σχολική χρονιά για να βοηθήσουμε τους μικρούς μας μαθητές να διώξουν τους φόβους τους για το σχολείο!

Αφού την διαβάσαμε βάλαμε και εμείς τις καρδούλες μας στην παλάμη μας για να τις δώσουμε στη μαμά μας και να τη συντροφεύουν!

20230925 081300

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “The kissing hand”: το παραμύθι του Τσέστερ του ρακούν

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Τι έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια μια Πρωτομαγιά;

Δεν θυμάμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και η γιαγιά!!

Για να ξεφυλλίσω τις σελίδες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ

Τι έγινε πριν πολλά πολλά χρόνια μια Πρωτομαγιά;

Δεν θυμάμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και η γιαγιά!!

Για να ξεφυλλίσω τις σελίδες.

Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου – Πρωτομαγιά

ΠΕΝΤΟΖΑΛΙ – ΜΕΣ ΤΟΥ ΜΑΓΙΟΥ ΤΙΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ

Άνοιξη – Vivaldi

Ας γίνουμε ζωγράφοι

Η “Ανοιξη” του Τζουζέπε Αρτσιμπόλντο (1527-1593) του Ιταλού ζωγράφου είναι μια λουλουδένια γυναίκα! Το πορτραίτο της σε απόλυτο προφίλ χαμογελά ελαφρά. Το δέρμα της;  Από αναρίθμητα λουλούδια ροζ  και  λευκά! Τα μαλλιά της; Από  πολύχρωμα  λουλούδια!  Το φόρεμα της; Από πράσινα φυτά! Στη θέση του αυτιού μια τουλίπα! Και η μύτη της από  κρίνου ανθό!

Θες να γίνεις κι εσύ ζωγράφος; Κόψε λουλουδάκια και φύλλα (τοποθετήστε τα σε μία λεκάνη) και φτιάξε σε ένα χαρτί τη δική σου «Άνοιξη»!!

Ας αγγίξουμε τα λουλούδια, ας  τα μυρίσουμε,  ας τα παρατηρήσουμε  και ας τα μαδήσουμε.  Τι λέτε ακούμε και την “Ανοιξη” του Vivaldi;

Και τώρα ξεκινάει ένα «μυρωδάτο» αισθητηριακό παιχνίδι, αφού τα παιδιά βουτάνε μέσα τα χέρια τους, ανακατεύουν, μυρίζουν.

Όταν τελειώσει αυτό το παιχνίδι ας δημιουργήσουμε μαλλιά με τα κοτσάνια, με τα φύλλα, ας βάλουμε μαλλιά, μάτια με τα πέταλα ή τα λουλούδια. Το αποτέλεσμα είναι με απλά λόγια έργο τέχνης!

Βγάλε μία φωτογραφία την κατασκευή σου και στείλε την σε εμάς για να δούμε πώς εμπνεύστηκες !!!

Καλώς μας ήρθες Μάη!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ