Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “Αστέρι της Ευχής” , παίρνοντας έμπνευση από το Αστέρι της Ευχής οι μαθητές της ΣΤ’ του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον δημιουργικό διαγωνισμό του προγράμματος. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Εικαστικό του σχολείου μας κ. Περιορέλλη Χάρη για τη περίφημη συμβολή του.
Καλή επιτυχία!
Viber 2022 01 10 17 36 38 661

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη Μ.Κ.Ο ΑΡΣΙΣ-Κοζάνης καθώς και την κ. Ελένη Κυπιρτίδου για τη δωρεά επιτραπέζιων εκπαιδευτικών παιχνιδιών στο σχολείο μας!

GAMES

Ο Foxy η μασκότ της τάξης, με καταγωγή από την Αγγλία, έχει γίνει ο αγαπημένος φίλος των μικρών αλλά και κάποιων μεγάλων μαθητών μας! Η χρήση της μασκότ στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας, εκτός από διασκεδαστική, έχει γνωστικά, κοινωνικά και συναισθηματικά οφέλη (Cameron, 2001). Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να συνομιλούν μαζί του στα αγγλικά, σε ένα περιβάλλον που τους ενθαρρύνει να χρησιμοποιούν όσο το δυνατόν περισσότερο τη γλώσσα στόχο χωρίς άγχος. H αγάπη τους για αυτόν φυσικά μεγάλη!

Cameron, L. (2001). Teaching Languages to Young Learners. Cambridge: Cambridge University Press.