ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ COVID- 19

Στην παρακάτω διεύθυνση θα βρείτε έναν πλήρη οδηγό για γονείς και μαθητές όπου θα χρειαστεί να βάλετε τους κωδικούς του σχολικού δικτύου που εγγραφήκατε

Τα ρόδια και η ροδιά…

«Χίλιοι μύριοι καλογήροι σ’ ένα ράσο τυλιγμένοι», λέει το γνωστό αίνιγμα που αναφέρεται στο ρόδι, έναν από τους πιο δημοφιλείς καρπούς του φθινόπωρου.

«Σαν το λιθάρι γεροί και σαν το ρόδι γεμάτοι», λέει ο λαός μιάς και το ρόδι συμβολίζει τη ευημερία.

Θεωρείται παραδοσιακά το φρούτο που φέρνει καλοτυχία, ευγονία και αφθονία αγαθών στο σπίτι μας. Από την αρχαιότητα, το ρόδι είχε μια ιδιαίτερη θέση στις αντιλήψεις, στη διατροφή και αντιμέτωπιση των ασθενειών.

Για να ερευνήσετε για το φθινοπωρινό αυτό φρούτο και να μάθετε τα μυστικά του πατήστε εδώ!!!!

Σεισμοί: Πώς προκαλούνται; Τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση σεισμού;

Εάν θέλετε και εσείς να μάθετε παραπάνω πληροφορίες για τους σεισμούς πατήστε εδώ για να ενημερωθείτε και να παίξετε παρέα με το Θαλή, τη Σοφία και τη Χαρά!

ΟΙ ΛΙΘΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ

Πατήστε εδώ για να γνωρίσετε τισ λιθοσφαιρικές πλάκες.

Η ΠΑΝΓΑΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΗΠΕΙΡΩΝ

Πατήστε τον υπερσύνδεσμο για να δείτε πως απο την Πανγαία δημιουργήθηκαν οι ήπειροι με το πέρας των αιώνων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2012! ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ!!

ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ

Πατήστε εδώ για να δείτε τις τροχές των πλανητών γύρο από τον Ήλιο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Οι 4 εποχές και η κίνηση της Γης..

Για να δείτε τις ισημερίες και τα ηλιοστάσια πατήστε εδώ.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

Εάν θέλετε να ελέγξετε τις γνώσεις σας απο την Α’ Ενότητα: Η Γη ως ουράνιο σώμα πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Καλωσορίσατε στο Ιστολόγιό μας!!!