Με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού παρακολουθήσαμε με τους μαθητές της ΣΤ! τάξης του σχολείου μας βίντεο με τις μεγάλες στιγμές Ελλήνων αθλητών.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

«ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ…ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ»

Δεν ήταν δύσκολο να βρεθεί η αφορμή για να μιλήσουμε με τα παιδιά για την υγιεινή διατροφή.

Με αφορμή λοιπόν, την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής (16 Οκτωβρίου)

ευαισθητοποιήσαμε τους μαθητές της Γ! τάξης του σχολείου μας

πάνω στα  θέματα της υγιεινής διατροφής.   Επιπλέον,  μέσα  από  τα  μαθήματα   της  Μουσικής  και των Καλλιτεχνικών, τα παιδιά είχαν πολλές ευκαιρίες για να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους και να εκφραστούν δημιουργικά πάνω στα θέματα αυτά.

ΣΤΟΧΟΙ

Με την προσδοκία να αποκτήσουν οι μαθητές μας τις αναγκαίες πληροφορίες και γνώσεις που αφορούν τα μυστικά και τους κανόνες της σωστής διατροφής, αλλά και τους μηχανισμούς που θα τους επιτρέπουν να εφαρμόσουν αυτά που έμαθαν στην καθημερινή τους ζωή, θέσαμε τους παρακάτω στόχους:

*Να γνωρίσουν τις ομάδες τροφών, τα θρεπτικά συστατικά τους και τη θέση τους στην πυραμίδα της διατροφής.

*Να γνωρίσουν ποια είναι τα βασικά γεύματα μιας μέρας και να διαμορφώσουν το καθημερινό τους διατροφικό πρόγραμμα επιλέγοντας θρεπτικές τροφές και όχι «επιβλαβείς» με ωραίο περιτύλιγμα.

*Να διαμορφώσουν το «Δεκάλογο της Υγιεινής Διατροφής»

*Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους.

*Να αναπτύξουν την κριτική και τη δημιουργική σκέψη, τη

φαντασία και να μάθουν να συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους.

ΣΤΟΧΟΙ

*Να διαμορφώσουν το «Δεκάλογο της Υγιεινής Διατροφής»

*Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους.

*Να αναπτύξουν την κριτική και τη δημιουργική σκέψη, τη φαντασία και να μάθουν να συνεργάζονται αρμονικά μεταξύ τους.

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ  ΜΑΣ…

Το πρόγραμμά μας χωρίστηκε στα παρακάτω μέρη:

1.Γνωρίσαμε τις ομάδες τροφών και των θρεπτικών συστατικών που προσφέρει κάθε ομάδα στον οργανισμό μας.

Παρακολουθήσαμε βίντεο με θέμα το πιάτο της υγιεινής διατροφής.

2.Μελετήσαμε την Πυραμίδα της Υγιεινής Διατροφής.

Διαβάσαμε το παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά  <<Δόνα Τερηδόνα>>

Δημιουργήσαμε την <<Πυραμίδα της Υγιεινής Διατροφής>>

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «ΤΡΩΜΕ ΣΩΣΤΑ…ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ»

Καλημέρα κόσμε!