Η ζωή στην έρημο με e-παρουσίαση “Prezi”

images

Το Prezi είναι ένα διαδικτυακό εργαλείο δημιουργίας παρουσιάσεων που δεν περιλαμβάνει τυπικές διαφάνειες αλλά αποτελείται από μια τεράστια επιφάνεια εργασίας πάνω στην οποία τοποθετούμε το περιεχόμενο που θέλουμε να παρουσιάσουμε. Δίνει λοιπόν τη δυνατότητα δημιουργίας εντυπωσιακών και εναλλακτικών παρουσιάσεων με πολλές δυνατότητες και φυσικά πάντα με τη δυνατότητα για συνεργασία με τους μαθητές ή τους εκπαιδευόμενους.

Το εκπαιδευτικό εργαλείο “Prezi” χρησιμοποιήθηκε στην τάξη στο μάθημα της Γεωγραφίας. Συγκεκριμένα στο εικοστό κεφάλαιο της Γεωγραφίας με τίτλο “Η ζωή στην έρημο”, δημιουργήθηκε από κοινού μια πλούσια παρουσίαση ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν τις ερήμους της γης και τη ζωή των ανθρώπων σε αυτές.