“Πάμε μαζί…”

Οι άνθρωποι με κινητική αναπηρία ζουν, αναπτύσσονται και μαθαίνουν στον ίδιο κόσμο που ζούμε όλοι μας. Είναι ίσοι κι εξίσου σημαντικοί με όλα τα μέλη μιας κοινωνίας. Η ταινία της εκπαιδευτικής τηλεόρασης φωτίζει με ιδιαίτερη ευαισθησία το σύνθετο και πολυδιάστατο φαινόμενο της κινητικής αναπηρίας τονίζοντας τη σπουδαιότητα της επικοινωνίας στη ζωή όλων μας.

Επίσκεψη στην Αρχαία Ολυμπία

Οι μαθητές της  Δ τάξης  του Δημοτικού Σχολείου Σπετσών θα έχουν την ευκαιρία να επισκεφτούν στις 4-2-2019 έναν από τους μεγαλύτερους και σημαντικότερους Ιερούς χώρους της Ελληνικής Αρχαιότητας: την Αρχαία Ολυμπία. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο και στο μουσείο. Τέλος, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν και να χαλαρώσουν .

Αναχώρηση από το σχολείο: 7 π.μ.

Επιστροφή στο σχολείο: 9 μ.μ.

Επίσκεψη στη 19η Διοργάνωση της Camera Zizanio

Για άλλη μια χρονιά παιδιά και νέοι από διάφορες χώρες θα έχουν την ευκαιρία να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία. Η διοργάνωση της Camera Zizanio θα πραγματοποιηθεί στον Πύργο Ηλείας παράλληλα με το 22ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας από τις 30 Νοεμβρίου έως τις 7 Δεκεμβρίου 2018!!!