STEM 2024 – ΔΡΑΣΗ: 1821-ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024, 16:15  Με ετικέτα ,
Κάτω από: STEM  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο STEM 2024 – ΔΡΑΣΗ: 1821-ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Το Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024, εκπροσωπήθηκε για πρώτη φορά το 9ο Δημοτικό Σχολείο στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής στον χώρο του ΟΤΕ Academy στο Μαρούσι από 6 μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης. Συμμετείχαμε παρά τον ελάχιστο χρόνο που είχαμε στη διάθεση μας (μόλις 5 μαθήματα-συναντήσεις) με το έργο “Φανάρι ρύθμισης κυκλοφορίας με διάβαση πεζών σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας“, το οποίο ήταν χρήσιμο και για άτομα με προβλήματα όρασης (διέθετε ηχητικό σήμα) ή με προβλήματα ακοής (διέθετε οπτικό σήμα).

Δεν συμμετείχαμε στο διαγωνιστικό κομμάτι της διοργάνωσης αλλά στο εκθεσιακό, χρησιμοποιώντας τα κιτ ρομποτικής που μας χορηγήθηκαν από τον Δήμο Τρικκαίων στο πλαίσιο της δράσης: “1821 – Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση“.  Αποκτήσαμε εμπειρία, γνωρίσαμε και συνομιλήσαμε με μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς άλλων σχολείων. Ανταλλάξαμε απόψεις και πήραμε ιδέες και έμπνευση για νέα έργα.

image1 image4 image3 image2

Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση της δράσης.

6 Μαρτίου – Ημέρα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό
Σάββατο, 6 Μαρτίου 2021, 14:28  Με ετικέτα ,
Κάτω από: Σχολικός εκφοβισμός  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 6 Μαρτίου – Ημέρα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό

Με αφορμή την Ημέρα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό, που εορτάζεται στις 6 Μαρτίου, όλα τα τμήματα του σχολείου μας δημιουργούν αφίσες ή συννεφόλεξα γεμάτες με συνθήματα και μηνύματα των μαθητών και μαθητριών.

Οι αφίσες των μικρότερων τάξεων έγιναν κατά την διάρκεια τους μαθήματος ΤΠΕ με την κ.Δέσποινα Μπαρμπαρή, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις, ατομικά ή ομαδικά από τους ίδιους τους μαθητές και τις μαθήτριες, χρησιμοποιώντας την online εφαρμογή

https://www.postermaker.co.uk/ για την αφίσα

https://wordart.com/ για το συννεφόλεξο.

Έμπνευση πήραν από σχετικά βίντεο που παρουσιάστηκαν κατά την διάρκεια των μαθημάτων τους τόσο στο μάθημα ΤΠΕ όσο και σε άλλα μαθήματά τους.

Δημιουργίες Παρασκευής, 5 Μαρτίου 2021

Ε1 – Μαθητής Στ. Λ.

Ε2 – Μαθητής Λ.Γκ.

Ε2 – Μαθήτρια Ελ. Π.

Ε2 – Μαθήτριες Β.Σπ. & Ν.Πλ.

Ε2 – Μαθήτριες Ζ.Κ., Ζ.Κ., Αν.Ν.

Ε3 – Μαθητής Θ.Σπ.

Ε3 – Μαθήτρια Β. Τρ.