Ο σχολικός εκφοβισμός “bullying”είναι μια  κατάσταση που αντιμετωπίζουμε όλο και συχνότερα στο σύγχρονο σχολείο και η οποία δημιουργεί άγχος τόσο στα παιδιά όσο και στους γονείς τους . Η επιθετική συμπεριφορά μπορεί να είναι λεκτική (πειράγματα,προσβολές), σωματική (σπρωξίματα ,χτυπήματα) ή ψυχολογική (διάδοση φημών, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, εκφοβισμός).  Ο σχολικός εκφοβισμός  έχει άμεσο αντίκτυπο στην ψυχοκοινωνική  ανάπτυξη των παιδιών – θυμάτων , χάνεται η αυτοεκτίμησή τους , επηρεάζονται αρνητικά  τόσο η επίδοσή τους στο σχολείο όσο  και οι διαπροσωπικές και οι κοινωνικές τους σχέσεις . Βιώνοντας τον κοινωνικό αποκλεισμό οδηγούνται συχνά στην κατάθλιψη. Αλλά και τα παιδιά – θύτες,  εκδηλώνουν και αυτά κατάθλιψη και θυμό , ίσως έχουν υπάρξει και αυτά θύματα εκφοβισμού και κακοποίησης  και αντιμετωπίζουν προβλήματα στο σπίτι ή στο σχολείο.

Ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να επαγρυπνούμε και να προλαβαίνουμε τέτοια φαινόμενα. Να ενισχύουμε τις υγιείς συμπεριφορές, επιστρατεύοντας  και τους  μαθητές που δεν εμπλέκονται, ώστε να δημιουργήσουμε ένα θετικό  περιβάλλον  όπου το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού  και οι συνέπειές του μπορεί να μειωθούν σε ένα σχολείο που δεν το ανέχεται.  Παράλληλα να ενθαρρύνουμε τους μαθητές μας να μας εμπιστευθούν , να τους ακούσουμε με προσοχή αν θελήσουν να μας εκμυστηερευθούν τα προβλήματά τους για να τους βοηθήσουμε να ξεπεράσουν τη δύσκολη κατάσταση.

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.