Ένας τοίχος αναρρίχησης στο 9ο Δημοτικό

Το πάντα ανήσυχο και δραστήριο 9ο δημοτικό σχολείο Κομοτηνής θα προσφέρει στο εξής ακόμα μια ευχάριστη δραστηριότητα στους μαθητές του: ένας τοίχος αναρρίχησης δημιουργήθηκε στο γυμναστήριο του σχολείου από τον γυμναστή κο Στέφανο Τζώγα και με την οικονομική συνδρομή του προγράμματος HEALTHY, ένα ακόμα πρόγραμμα Erasmus στο οποίο συμμετείχε το σχολείο. Συγχαρητήρια!!!

Κατηγορίες: Χριστούγενα και Πρωτοχρονιά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένας τοίχος αναρρίχησης στο 9ο Δημοτικό

Μια αίθουσα για διερευνητική μάθηση στην Κομοτηνή

Στην Κομοτηνή, και συγκεκριμένα στο 10ο Δημοτικό σχολείο, λειτουργεί πλέον αίθουσα ειδικά διαμορφωμένη για τις φυσικές επιστήμες, STEM και ρομποτική βασισμένη στη διερευνητική μάθηση. Η “Ένωση Μαζί για το παιδί” και η Τράπεζα Πειραιώς εγκαινίασαν την αίθουσα μαζί με εκπροσώπους του σχολείου και της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Θα είναι ένα στολίδι και ένας πολύτιμος βοηθός για το σχολείο αλλά και τη μαθητική και την εκπαιδευτική κοινότητα της πόλης μας.

Κατηγορίες: Χριστούγενα και Πρωτοχρονιά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια αίθουσα για διερευνητική μάθηση στην Κομοτηνή

Ένα σχολείο με πλανητάριο στην Κομοτηνή

Η Κομοτηνή έχει πλέον το δικό της πλανητάριο και συγκεκριμένα αυτό βρίσκεται στο 9ο Δημοτικό σχολείο. Στον υπόγειο χώρο του 9ου Δημοτικού σχολείου και σε αίθουσα ειδικά διαμορφωμένη και εξοπλισμένη με το κατάλληλο υλικό, λειτουργεί πλέον ένα Πλανητάριο. Μοιάζει απίστευτο είναι ωστόσο αληθινό!!! Ένα όνειρο χρόνων της διευθύντριας του σχολείου κας Μολλά Μαρίνας, έγινε πραγματικότητα με την υποστήριξη της ” Ένωσης Μαζί για το παιδί” και τη χορηγία της ΔΕΗ. Τους ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε ολόψυχα η συνεργασία αυτή να συνεχιστεί και να υποστηρίξει κι όλα τα υπόλοιπα μελλοντικά σχέδια που υπάρχουν.

Κατηγορίες: Χριστούγενα και Πρωτοχρονιά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα σχολείο με πλανητάριο στην Κομοτηνή

Το χριστουγεννιάτικο αστρονομικό μας δώρο

Παραμονή Χριστουγέννων μάθαμε τα νέα: το βιντεάκι μας

ήρθε πρώτο στην κατηγορία ‘Σχολεία” στο διαγωνισμό https://www.europlanet-society.org/inspiredbyotherworlds-2021/