2 Ιουνίου 2024
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Εάλω η Πόλις” – Σχολ. έτος 2023-2024

“Εάλω η Πόλις” – Σχολ. έτος 2023-2024

Οι μαθητές/τριες των Ε1-Ε2 τμημάτων του σχολείου μας παρουσίασαν μια εξαιρετική παράσταση αφιερωμένη στην Άλωση της Πόλης 29 ΜΑΙΟΥ 1453 παρουσία των γονέων της τάξης.
Συγχαρητήρια στα παιδιά, στην κ. Ρούλα, τον κ. Δημήτρη, την κ .Νίνα, την κ. Μικαέλα, την κ. Στέλα, την κ. Βάσω Λασπά.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς για την παρουσία τους.

28 Μαΐου 2024
από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά τραγουδούν Μίμη Πλέσσα -Σχολ. έτος 2023-2024

Τα παιδιά τραγουδούν Μίμη Πλέσσα -Σχολ. έτος 2023-2024

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας τιμούν τον σπουδαίο μουσικοσυνθέτη σε μια εκδήλωση αφιέρωμα στο έργο του.

28 Μαΐου 2024
από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγώνας Μπάσκετ Γονείς VS Δάσκαλοι – Σχολ. έτος 2023-2024

Αγώνας Μπάσκετ Γονείς VS Δάσκαλοι – Σχολ. έτος 2023-2024

Εκπαιδευτικοί και σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου συνδιοργάνωσαμε τον αγώνα αυτό με κοινωνικό πρόσημο καθώς μαζεύτηκαν τρόφιμα για το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Αιγάλεω.
Ευχαριστούμε όλους όσους μας τίμησαν με τη συμμετοχή και την παρουσία τους.
Ραντεβού τον επόμενο Μάιο…

από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασκήσεις Ετοιμότητας για επικείμενο σεισμό – Σχολ. έτος 2023-2024

Ασκήσεις Ετοιμότητας για επικείμενο σεισμό – Σχολ. έτος 2023-2024

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024 πραγματοποιήσαμε τρεις ασκήσεις ετοιμότητας. Με τις συχνές ασκήσεις σεισμού προετοιμαζόμαστε καλύτερα, ώστε να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση που συμβεί ένας αληθινός σεισμός και πώς μπορούμε να προστατεύσουμε καλύτερα τον εαυτό μας.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νίκος Γκάτσος

Νίκος Γκάτσος

Ποιητής, στιχουργός και μεταφραστής, ο Νίκος Γκάτσος γεννήθηκε στην Ασέα Αρκαδίας 8/12/1914 και έφυγε από τη ζωή στις 12/5/1992.
Κι ἂν θά διψάσεις γιά νερό θά στίψουμε ἕνα σύννεφο
Κι ἂν θά πεινάσεις γιά ψωμί θά σφάξουμε ἕνα ἀηδόνι
Μόνο καρτέρει μία στιγμή ν᾿ ἀνοίξει ὁ πικραπήγανος
N᾿ ἀστράψει ὁ μαῦρος οὐρανός νά λουλουδίσει ὁ φλόμος….
Αμοργός. (απόσπασμα)
ΝίκοςΓκάτσος1

από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αντικατάσταση της πινακίδας του σχολείου μας – Σχολ. έτος 2023-2024

Αντικατάσταση της πινακίδας του σχολείου μας – Σχολ. έτος 2023-2024

Ευγενική χορηγία του γονέα κ. Πισχιτζή Ηρακλή, τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την προσφορά του..!!!

από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δωρεά Προθήκης για τη φύλαξη κυπέλλων – Σχολ. έτος 2023-2024

Δωρεά Προθήκης για τη φύλαξη κυπέλλων – Σχολ. έτος 2023-2024

Ευγενική χορηγία προθήκης για τη φύλαξη των κυπέλλων του σχολείου μας από το γονέα κ. Κουρεπίνη Μανόλη τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την προσφορά του..!!!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθελοντισμός Σχολ. έτος 2023-2024

Εθελοντισμός Σχολ. έτος 2023-2024

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστήρια Δεξιοτήτων των τμημάτων της πέμπτης τάξης, κλήθηκε η επισκέπτρια υγείας της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Αιγάλεω κ. Σαμαρά Σ. η οποία βιωματικά ανέπτυξε τους μαθητές/τριες το θέμα του Εθελοντισμού.

από 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω "Νίκος Γκάτσος"
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω Σχολ. έτος 2023-2024

Επίσκεψη στο 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω Σχολ. έτος 2023-2024

Οι μαθητές της έκτης τάξης επισκέφτηκαν το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω για μια πρώτη γνωριμία με τους εκπαιδευτικούς και εξοικείωσή τους με το χώρο που θα φοιτήσουν την επόμενη σχολική χρονιά.
Ευχαριστούμε πολύ το Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου για την αποδοχή της πρότασής μας, την εξαιρετική ξενάγηση και φιλοξενία σε όλους τους χώρους του σχολείου.
Από κοινού αποφασίσαμε την επανάληψη της δράσης κάθε χρόνο προς όφελος των μαθητών για την ομαλή μετάβασή τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.

19 Μαΐου 2024
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης Σχολ. έτος 2023-2024

Πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης Σχολ. έτος 2023-2024

Τόσο διαφορετικοί …….τόσο ίδιοι
Ειδικό Δ.Σ. Αιγάλεω – 2ο Δ.Σ. ΑΙΓΑΛΕΩ «Νίκος Γκάτσος»
          Στις 17/05/2024 στοv χώρο του 2ου Δ.Σ. ΑΙΓΆΛΕΩ «Νίκος Γκάτσος» ολοκληρώθηκαν οι δράσεις του προγράμματος συνεκπαίδευσης που υλοποίησαν το Ειδικό Δ.Σ. Αιγάλεω και το 2ο Δ.Σ. ΑΙΓΑΛΕΩ «Νίκος Γκάτσος». Στόχος του προγράμματος ήταν, η προώθηση της ένταξης και των ίσων ευκαιριών στην εκπαίδευση, η ανάπτυξη των ψυχοσυναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, η ευαισθητοποίηση σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η καλλιέργεια σεβασμού στη διαφορετικότητα και η ανάπτυξη δεξιοτήτων ενσυναίσθησης και αμοιβαίας κατανόησης, μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών των δύο σχολικών πλαισίων.
         Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν περιλάμβαναν διοργάνωση αθλοπαιδιών, και οργανωμένου παιχνιδιού, καθώς και καλλιτεχνικές και πολιτισμικές δραστηριότητες.
Στο 2ο Δ.Σ. ΑΙΓΑΛΕΩ «Νίκος Γκάτσος», τίμησαν με την παρουσία τους, ο Ευρωβουλευτής Στέλιος Κυμπουρόπουλος, ο Διευθυντής Εκπαίδευσης της Δ/νσης ΠΕΓ΄ Αθήνας  κ.Ιωάννης Κάππος, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ. Τάσος Ασβεστάς και η γραμματέας της Δ/νσης ΠΕ Γ΄ Αθήνας κ. Μαίρη Αναστασίου. Ο κ. Κυμπουρόπουλος είχε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες, απάντησε στις ερωτήσεις και στους προβληματισμούς που τέθηκαν.