Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Έκθεση για τη γαλλική γλώσσα στον κόσμο 2014

Langue Francaise 2014

Έκθεση για τη γαλλική γλώσσα στον κόσμο 2014

Η Έκθεση για την γαλλική γλώσσα στον κόσμο συντάσσεται κάθε τέσσερα χρόνια από το Παρατηρητήριο για την γαλλική γλώσσα του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας (OIF) και αποτελεί ένα πολύτιμο εργαλείο για όσους αναζητούν ακριβή στοιχεία για την θέση της γαλλικής γλώσσας στο σύνολο του πλανήτη αλλά και σε κάθε χώρα ξεχωριστά.

Η τελευταία έκθεση για το 2014 απαριθμεί 274 εκατομμύρια γαλλόφωνους ανά τον κόσμο. Μέσα από την συλλογή, την έρευνα και την ανάλυση στοιχείων από ειδικούς, παρουσιάζονται ακριβή δεδομένα και αριθμοί αναφορικά με τη διδασκαλία των γαλλικών, την παρουσία της γλώσσας στα διεθνή πολιτιστικά δρώμενα, τα ΜΜΕ, το διαδίκτυο και τους διεθνείς οργανισμούς.

Περισσότερες πληροφορίες & πηγές: www.francophonie.org/Denombrement-des-francophones.html

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έκθεση για τη γαλλική γλώσσα στον κόσμο 2014

Καλημέρα κόσμε!