Eco Festival

230520172700230520172696230520172695

Φέτος στο Ecο Festival παρουσιάσαμε τρισδιάστατα πολυόμινα, το παιχνίδι “πεντόμινα” και το παιχνίδι “τετρόμινα” φτιαγμένα από άδεια κουτιά γάλακτος. Μαθηματικά παιχνίδια κάλυψης επιπέδου δηλαδή, φτιαγμένα εξ ολοκλήρου από υλικά ανακύκλωσης. Οι επισκέπτες-μαθητές προσπαθούσαν να φτιάξουν ένα μεγάλο τετράγωνο ή ορθογώνιο χρησιμοποιώντας ένα είδος πολυόμινων, χωρίς να αφήνουν κενά.

Το Δ1 ασχολήθηκε κυρίως με τα πεντόμινα. Κάθε πεντόμινο κατασκευάστηκε από πέντε κουτάκια γάλακτος κολλημένα μεταξύ τους με διάφορους τρόπους.
Το Γ2, με το οποίο εργαστήκαμε μαζί, ασχολήθηκε κυρίως με τα τετρόμινα. Κάθε τετρόμινο φτιάχτηκε με τέσσερα κουτάκια γάλακτος κολλημένα με διαφορετικούς τρόπους μεταξύ τους. Στα τετρόμινα στηρίζεται το γνωστό παιχνίδι τέτρις.
Η συμμετοχή μας στο φετινό EcoFestival ήταν για άλλη μια φορά μια αξέχαστη εμπειρία.