Χελιδονίσματα

Μαρ 201515

Ένα όμορφο έθιμο “τα χελιδονίσματα” αναβιώσαμε στο χωριό την Παρασκευή στις 13/3. Δάσκαλοι και μαθητές (μαζί και ο Μένιος, φυσικά) είπαμε στους συγχωρινούς μας τα κάλαντα της άνοιξης. Το έθιμο, όπως μας εξήγησε ο κύριος Αποστόλης, έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα και είναι μια επίκληση να έρθει η άνοιξη μαζί με τα χελιδόνια και τις καλές σοδιές και μια διαβεβαίωση πώς “Μάρτης ήρθε!”, όπως καταλήγουν τα κάλαντα.

005008019011

Γυρίσαμε σχεδόν όλο το χωριό με χάρτινα χελιδόνια στα χέρια μα και στολισμένα καλαθάκια, όπου οι συγχωριανοί μάς πρόσφεραν λιχουδιές, γλυκίσματα, αυγά, φρούτα, μα κάποιοι και χρήματα. Σε σπίτια και καταστήματα μας υποδέχτηκαν ξαφνιασμένοι ευχάριστα, με χαμόγελα και πολλές ευχές. Τους ευχαριστούμε και πάλι και τους ευχόμαστε καλή άνοιξη!022027016034

Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο ο κύριος Αποστόλης μοίρασε δίκαια τα κέρδη μας σε όλους!

από κάτω από: Οι δράσεις μας| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χελιδονίσματα