Το δάσος πριν … και μετά τη φωτιά

Στα πλαίσια του προγράμματος του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα Φροντίζω το Περιβάλλον και τίτλο «Προστάτευσε το περιβάλλον είναι πηγή ζωής» που πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο, οι μικροί μαθητές αποφάσισαν να κατασκευάσουν μια αφίσα με θέμα “Το δάσος πριν και μετά τη φωτιά”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνειδητοποίησαν τις συνέπειες που έχει η καταστροφή ενός δάσους, λόγω πυρκαγιάς, για τη φύση αλλά και για τη ζωή του ανθρώπου καθώς και τους τρόπους προστασίας του. Παρακάτω βλέπετε τα στάδια κατασκευής και την ολοκλήρωση της αφίσας.

20240229 122323
Το δάσος πριν και μετά τη φωτιά

Συμμετοχή στο πρόγραμμα e Twinnig “Χριστούγεννα στη πόλη μας”

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα e Twinnig με τίτλο “Χριστούγεννα στη πόλη μας” σε συνεργασία με άλλα δύο σχολεία της Ελλάδας , το 7ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας και το Δημοτικού Σχολείου Ξηροποτάμου.

Τα παιδιά παρουσίασαν τον εαυτό τους μέσα από το παρακάτω βίντεο που ανέβηκε στη πλατφόρμα του ESEP.

Στη συνέχεια τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες για κάθε παιδί ξεχωριστά και τις έστελναν στα σχολεία τους.

κατασκευη καρτας μικρη

και οι κάρτες μας έφτασαν…όπως έφτασαν και οι κάρτες που έστειλαν από τα άλλα σχολεία στο δικό μας!

Η επικοινωνία μας όμως συνεχίστηκε και διαδικτυακά όπου μέσα από την πλατφόρμα zoom τα σχολεία ήρθαν σε επικοινωνία και τραγούδησαν τα κάλαντα της Κέρκυρας!

IMG 57554e047c9f333b79a3e0df3363dd47 V