Μουσείο Πολεμικής Αεροπορίας

Την Τρίτη 5/6/2018 πραγματοποιήσαμε με τα τμήματά μας της Δ΄Δημοτικού την τελευταία μας εκπαιδευτική επίσκεψη. Επισκεφθήκαμε το Μουσείο Πολεμικής Αεροπορίας στο Τατόι. Περάσαμε υπέροχα! Εντυπωσιακός ο χώρος, τα εκθέματα, η ιστορία τους! Χρωστάμε ένα μεγάλο Ευχαριστώ στη μητέρα της μαθήτριας του Δ1 Μ.Τ. κυρία Φ.Γ., γιατί     η συμβολή της στην πραγματοποίηση αυτής της επίσκεψης ήταν ανεκτίμητη!!!

Συγκινηθήκαμε και λίγο, αφού μετά από 2 χρόνια κλείσαμε αυτόν τον κύκλο, τα παιδιά φεύγουν με τα φτερά ανοιχτά για την Πέμπτη τάξη και οι δασκάλες περιμένουμε τα καινούρια φυντανάκια από Σεπτέμβρη.

ΚΑΛΟ, ΞΕΝΟΙΑΣΤΟ, ΑΝΕΦΕΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο Πολεμικής Αεροπορίας

Αρχαία Αγορά

Την Πέμπτη 24/5/2018 επισκεφθήκαμε την Αρχαία Αγορά της Αθήνας.

Περιηγηθήκαμε στον χώρο που τόσα μάθαμε φέτος γι΄αυτόν στο μάθημα της Ιστορίας,

είδαμε τα εκθέματα στο πολύ περιποιημένο και ενδιαφέρον μουσείο και ταξιδέψαμε

για μια ακόμα φορά φέτος στην αρχαία Αθήνα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αρχαία Αγορά

Έτσι ονειρευόμαστε τον κόσμο

Θέλουμε αγάπη και χαρά. Για τα παιδιά ΟΛΟΥ του κόσμου. Πόσο να το φωνάξουμε για να ακουστεί;;;

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έτσι ονειρευόμαστε τον κόσμο

4ο Δημοτικό Χαλανδρίου

Ευριπίδεια 2018: Πρώτη θέση και φέτος για το 4ο Δημοτικό

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4ο Δημοτικό Χαλανδρίου

Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίδιοι

Δραστηριότητα στο μάθημα της Γλώσσας: προτρέπονται τα παιδιά να φτιάξουν αφίσα για τη Unicef. Συζητούν τις ιδέες τους και καταλήγουν στην παραπάνω αφίσα – κολάζ. Σημαίες χωρών από όλες τις ηπείρους και παιδιά διαφορετικών φυλών. Τη σημαία του τη διάλεξε μόνο του καθένα. Τα πάντα ζωγραφισμένα από τα παιδιά. Το εντυπωσιακό; Έφτιαξαν και παιδάκια με αναπηρία. Απλά που είναι όλα στα μάτια των παιδιών!!! Μακάρι να τους μοιάζαμε λίγο!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίδιοι

Επίσκεψη στο Μουσείο Ζωολογίας

Τον Μάρτιο επισκεφθήκαμε με τα παιδιά το Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Εντυπωσιακά τα εκθέματα, ενθουσιάστηκαν όλοι!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Μουσείο Ζωολογίας

Φέτος γενέθλια από τους μαθητές μου!!!

Ένα υπέροχο πάρτι – έκπληξη ετοίμασαν φέτος οι μαθητές μου για τα γενέθλιά μου!!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ αγαπημένα μου παιδιά!!! Με συγκινήσατε!!! 08/03/18

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φέτος γενέθλια από τους μαθητές μου!!!

Καλωσορίσατε!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσορίσατε!!!

Καλημέρα κόσμε!

Η ιστορία του ουράνιου τόξου

The story of the Rainbow: Η ιστορία του ουράνιου τόξου από τα παιδιά της Β΄Δημοτικού

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ιστορία του ουράνιου τόξου