Δημοτικό Σχολείο Χρυσού

Οι δάσκαλοι του Σχολείου

Ξίφτος Στέφανος Δ/ντής

Καβελίδης Γεώργιος τάξη ΣΤ΄

Μπερμπέρης Κων/νος τάξη Ε΄      Μάντζιου Κατερίνα Φυσ. Αγωγή Ολ.

Μασούρας Θωμάς τάξη Δ΄               Νικόπουλος Νικόλαος Πληροφ. Ολ.

Κόκκορας Κων/νος τάξη Γ΄              Μπάνιου Παναγιώτα Αγγλικά Ολ.

Καμπούρη Βασιλική τάξη Β΄             Αγγελούδη Αγγελική Γερμανικά

Δελή Χαρίκλεια τάξη Α’                         Παπαποστόλου Ελένη Αγγλικά

Ορφανλή Ευρωπαία Φυσ. Αγωγή        Πετρίδου Αναστασία Τεχνικά

Φιλέντα Φωτεινή Υπ Ολοήμερου         Δημητράκης Σωτήριος  Μουσική

Ιστορικά στοιχεία του Σχολείου

dsc005371.jpg dsc00534.JPG dsc00539.JPG dsc00538.JPG

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Χρυσού θεμελιώθηκε το 1959 και αποπερατώθηκε το 1964 για να αποσυμφορήσει το 1ο Δημοτικό, στο οποίο τώρα στεγάζεται το Γυμνάσιο Χρυσού. Κτίστηκε στην περιοχή “Αυλοτόπια” ή “Πλος” της κτηματικής περιοχής της κοινότητας Χρυσού και σήμερα λειτουργεί ως 6/θέσιο με 90 μαθητές , ύστερα από τη συνένωσή του με το Δημοτικό Σχολείο Πεντάπολης.

ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

img119.JPG img120.JPG img122.JPG

img124.JPG img126.JPG img130.JPG

img133.JPG img123.JPG img127.jpg

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙΣ

img027.jpg img030.jpg img035.jpg

img041.jpg img043.jpg img044.jpg

img051.jpg img053.jpg img056.jpg

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

img089.jpg img090.jpg img094.jpg

img095.jpg img098.jpg img099.jpg

img104.jpg img108.jpg img080.jpg

Mαθηματικός διαγωνισμός “ο Μικρός Ευκλείδης”

Για δεύτερη συνεχή χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στον Μαθηματικό διαγωνισμό “ο Μικρός Ευκλείδης” . Φέτος αρίστευσαν οι μαθητές του σχολείου μας: Ταραράς Φώτης της Ε΄τάξης και Μάτιου Έλλη της ΣΤ΄τάξης.

Τα θερμά μας συγχαρητήρια

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Στα πλαίσια της Εβδομάδας Βιβλίου οι Α΄ και  Β΄ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Βιβλιοθήκη Σερρών την  Παρασκευή 8 Απριλίου και συμμετείχαν σε δραστηριότητες των υπευθύνων της Βιβλιοθήκης.

Δενδροφύτευση

Ο Δήμος ” Εμμανουήλ Παππά” στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του, σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο  και το Γυμνάσιο Χρυσού  δενδροφύτευσε παράδρομο του χωριού, με απώτερο σκοπό την οικολογική και αισθητική βελτίωση της περιοχής.

25η Μαρτίου

H διπλή γιορτή της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού δίνει την ευκαιρία στους απανταχού  Έλληνες και Ελληνίδες να αναλογιστούν την πορεία και ιστορία του έθνους μας, το τεράστιο βάρος της κληρονομιάς που μας άφησε η εθνική εξέγερση του 1821. Αποτελεί, πάνω από όλα, μία αφορμή να αναλογιστούμε πόσα πολλά και σημαντικά μπορούμε να επιτύχουμε, όταν όλοι μαζί πάνω και πέρα από διχόνοιες και μισαλλοδοξίες ενώνουμε δυνάμεις και προσπάθειες.

Μεσογειακή διατροφή.

Στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα : ” Ελιά – Ελαιόλαδο και Μεσογειακή Διατροφή”από την Ε’ και ΣΤ’ τάξη και σε συνεργασία με το γραφείο Αγωγής Υγείας της Π. Ε κλήθηκε στο σχολείο μας η διατροφολόγος κ. Μπαδέκα Σοφία και μας ενημέρωσε για τον σωστό τρόπο διατροφής.

Ευέλικτη ζώνη

Στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης η δασκάλα της Β΄τάξης κ. Καμπούρη Βασιλική κάλεσε την οδοντίατρο κ. Γιάντσιου. Ενθουσιασμένοι οι μαθητές την άκουσαν με πολλή προσοχή σε όσα τους ανέφερε για την φροντίδα των δοντιών, περιεργάστηκαν τα οδοντιατρικά εργαλεία και τις έθεσαν πολλές ερωτήσεις.