7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας

ΑΦΙΣΑ7-D-XORIS-XORHGOUSΣχολικό Έτος: 2014-15

Η ΣΤ’ τάξη του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας συμμετείχε στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κ. Μακεδονίας, όπου παρουσίασε στην κεντρική σκηνή του ΝΟHΣΙΣ την εργασία της με τίτλο:

“Η Μικρή Μάγισσα-Ένα Παλιό Γερμανικό Παραμύθι-Μια Μοντέρνα Ψηφιακή Αφήγηση”

Περίληψη Εργασίας
Η εργασία των μαθητών συνοψίζεται σε μια απλή φράση: τα παιδιά δημιουργούν ένα ψηφιακό παραμύθι. Δεδομένης της σημασίας του ψηφιακού αλφαβητισμού, του αλφαβητισμού του Η/Υ και της αξίας του παραμυθιού στο μάθημα των γερμανικών και με αφορμή τα αποκαλούμενα «ομιλούντα βιβλία» της σύγχρονης εποχής, η ΣΤ’ τάξη κατασκεύασε ένα βίντεο με τίτλο «Η μικρή μάγισσα», το οποίο αναπτύχθηκε με το Microsoft Movie Maker από φωτογραφίες επεξεργασμένες από τους μαθητές- με τα λογισμικά: Microsoft PowerPoint, Ζωγραφική, Microsoft Office Picture Manager και Photo Shop- ηχογραφημένη γερμανική αφήγηση και εμπλουτίστηκε με μουσική επένδυση και ηχητικά εφέ καθώς και τεχνικές animation. Το εν λόγω ηλεκτρονικό μαθησιακό αντικείμενο επεδίωξε την επαφή των παιδιών με τα γερμανικά στο νέο ψηφιακό σχολείο μέσω μιας δημιουργικής και παραγωγικής διαδικασίας, στο επίκεντρο της οποίας βρίσκονται η συνεργασία, η ομαδικότητα, ο ενθουσιασμός, η καλή διάθεση και η θετική στάση τόσο απέναντι στη δεύτερη ξένη γλώσσα, όσο και στις νέες τεχνολογίες.
Λέξεις κλειδιά: Microsoft Movie Maker, παραμύθι, γερμανικά.

Δείτε αναλυτικά:

Δείτε συγκεντρωτικά σε FLIPBOOK:

Αφίσα, Προκήρυξη, Εισήγηση, Αποτελέσματα αξιολόγησης, Εισήγηση μαθητών, Παρουσίαση