Εκπαιδευτικά Προγράμματα

από όλο αυτό το ταξίδι, εκείνο που μου έμεινε από τα σχολεία που υπηρέτησα ήταν τα εκπαιδευτικά προγράμματα, παραθέτω μία ενδεικτική λίστα για έμπνευση δική σας.. περισσότερο ίσως για να τα θυμάμαι και να τα αναπολώ η ίδια….:-)

2002 – 2003: Έναρξη του ταξιδιού από τα Στύρα Ευβοίας. Ως αναπληρώτρια.. Ενδοσχολικά εκπ/κα προγράμματα.. Και υλοποίηση εορταστικών εκδηλώσεων.

2003 – 2005: Η χρυσή εποχή.. το σχολείο σταθμός για έμπνευση και υλοποίηση Πολιτιστικών Προγραμμάτων. Το “ιδανικό” σχολείο για να δημιουργείς μαζί με τα παιδιά.. Όλο το διάστημα ήταν μια αστείρευτη δημιουργία..  Αφιερωμένο στη μνήμη του Μάντου Παλαιολόγου, δ/ντη – λειτουργού στο Γυμνάσιο Γλώσσας Σκοπέλου.

2006 – 2007: Συμμετοχή σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Διαχείριση και κατανάλωση του πόσιμου νερού στην Κύθνο – Χθες, σήμερα».

2006 – 2007: Ως διδάσκουσα ΣΕΠ στο Γυμνάσιο Κύθνου, συμμετοχή στο πρόγραμμα «Καλλιρρόη», ενταγμένο στον Άξονα Προτεραιότητας 4: «Μέτρα για τη βελτίωση της πρόσβασης και της θέσης των γυναικών στην αγορά εργασίας» του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης του ΥΠΕΠΘ (ΕΠΕΑΕΚ 2) – «Προωθώντας την ισότητα των φύλων κατά τη μετάβαση από την εκπαίδευση στην αγορά εργασίας: Δράσεις Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού με την οπτική του φύλου».

2007 – 2008: Συμμετοχή σε πολιτιστικό / περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα: «Γνωρίζω τον τόπο μου: Αναζητώ, Φωτο – γράφω, Κρίνω, Προτείνω», υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Εταιρίας Διαχείρισης Πολιτιστικής Κληρονομιάς. (Γυμνάσιο Σκύρου)

2008 – 2009: Συμμετοχή σε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα: «Χοροτεχνία και έκφραση» (εκμάθηση μοντέρνου χορού).

2009 – 2010: Συντονίστρια εκπ/κος σε Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με θέμα: Ανάπτυξη δεξιοτήτων αυτοπληροφόρησης και επικοινωνίας κάνοντας χρήση του σχολικού ραδιοφωνικού σταθμού.(Γυμνάσιο Σκύρου).

2010 – 2011: Υλοποίηση προγράμματος e-twinning….Αναμείνατε…

Εργαζόμαστε πάνω σε μια ιδέα συλλογής όλων των καλών νέων που εκτυλίσσονται στην Ευρώπη.

Τwinspace: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p38481/welcome

Ψάχνω να βρω τρόπο να “ανεβάσω” κάποιες ψηφιακές αναμνήσεις όλων των παραπάνω…Πρόκειται για μεγάλα σε όγκο αρχεία…Εν καιρώ ίσως….Είναι υπόσχεση…:-)