“Μαθαίνω τις αξίες της ζωής”

Φέτος στην τάξη μας,στην Α΄δημοτικού, θα ασχοληθούμε με τις Αξίες Ζωής. Οι Αξίες  που θα προσεγγιστούν είναι η Αγάπη και η Συνεργασία. Μέσω δραστηριοτήτων εντός και εκτός του σχολικού χώρου, οι μαθητές θα γνωρίσουν τις έννοιες της αγάπης και της  συνεργασίας, θα αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες μοιράσματος και φροντίδας καθώς και δεξιότητες κοινωνικής συνεργασίας. Ευελπιστούμε να βελτιώσουμε τη συμπεριφορά των μαθητών και να δημιουργήσουμε, στην τάξη και στο σχολείο, ένα στοργικό κλίμα που θα καθιστά δυνατή την ποιοτική μάθηση καθώς και τη μείωση της επιθετικότητας και του bullying!

www.livingvalues.net

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Μαθαίνω τις αξίες της ζωής”

Καλημέρα κόσμε!