Φιλοσοφία και Ρόλος της Αγωγής και Εκπαίδευσης στον 21ο αιώνα

Plato in front of the Academy of Athens by Leonidas Drosis (1836-1880)

Όταν αναφερόμαστε στη Φιλοσοφία της Παιδείας στον 21ο αιώνα, ουσιαστικά αναφερόμαστε σε αξίες, ιδέες και πρότυπα. Αναφερόμαστε επίσης, στο ανθρωπολογικό χρεών και την οντολογία της γνώσης. Μιλάμε όμως και για όλα αυτά που ανθρωποποιούν και διασώζουν τον ανθρώπινο πολιτισμό. Έχω την εντύπωση όμως ότι κάπου αυτοεξαπατόμεθα με μια τέτοια αναφορά. Κι αυτό διότι στην πραγματικότητα βιώνουμε μια πλήρη κατάρρευση αξιών, μια απεμπόληση κάθε ανθρωποποιητικής συνθήκης με αποτέλεσμα αυτή καθαυτή η έννοια άνθρωπος να βρίσκεται υπό κρίση και χρηματιστηριακή αποτίμηση, και επομένως κατά μείζονα λόγο και όλων αυτών που τον διαμορφώνουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φιλοσοφία και Ρόλος της Αγωγής και Εκπαίδευσης στον 21ο αιώνα

Επίσκεψη στο ελαιοτριβείο

Στη συνέχεια του προγράμματος η Ελιά που πραγματοποιείται  αυτό το καιρό στο σχολείο μας, αποφασίσαμε μαζί με τα παιδιά να οργανώσουμε μια επίσκεψη στο ελαιοτριβείο που βρίσκετε κοντό στο σχολείο μας. Μαζέψαμε διάφορες πληροφορίες για την ελιά και το ελαιοτριβείο, ενημερώσαμε τους γονείς και ύστερα από επικοινωνία με τον υπεύθυνο του ελαιοτριβείο  κάναμε την επίσκεψη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο ελαιοτριβείο

Καλημέρα κόσμε!