Natural Disasters

Από το παιδιατρικό νοσοκομείο Queensland της Αυστραλίας μια σειρά από ιστορίες που αφορούν τις φυσικές καταστροφές. Πρωταγωνίστρια είναι η Birdie το πουλάκι. Μεταξύ άλλων μπορείτε να βρείτε τις ακόλουθες ιστορίες είτε σε μορφή βιβλίου είτε σε μορφή animated video:

Birdie and the fire – H Birdie και η φωτιά

Birdie and the flood – Η Birdie και η πλημμύρα

Birdie and the earthquake –  Η Birdie και ο σεισμός

Σύγχρονη και ασύγχρονη εκπαίδευση

Αγαπητά παιδιά,

Οι πλατφόρμες για σύγχρονη και ασύγχρονη εκπαίδευση και διδασκαλία είναι σχεδόν έτοιμες. Δημιουργείστε τον λογαριασμό e-mail στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για να μπορείτε να συνδεθείτε με τα μαθήματα που σας αφορούν. Ασύγχρονη εκπαίδευση σημαίνει ότι υπάρχουν βίντεο, εργασίες, ασκήσεις, τραγούδια, παρουσιάσεις που το κάθε παιδί μπορεί να κάνει όποτε θέλει και μπορεί ενώ σύγχρονη εκπαίδευση σημαίνει ότι συνδεόμαστε όλοι ταυτόχρονα με τη βοήθεια κάποιου προγράμματος, βλέπουμε και ακούμε ο ένας τον άλλον και κάνουμε το μάθημά μας. Δεν χρειάζεται να σας τρομάζει γιατί είναι κάτι που ο δάσκαλός σας θα σας βοηθήσει να καταλάβετε και να μάθετε να χρησιμοποιείτε.

Επιπλέον, το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με την ΕΡΤ2 ξεκινάει μαθήματα μέσω της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης. Το πρόγραμμα για την Δευτέρα 30/3/2020 μπορείτε να το δείτε εδώ.

Όποιο παιδί έχει ήδη λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο μου στέλνει το mail του (chisde@sch.gr) και θα το προσθέσω εγώ στο μάθημά μας! Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε βοήθεια είτε αφορά το δικό μας μάθημα είτε όχι.

Παραστάσεις από το Εθνικό Θέατρο

logo

Πατώντας ΕΔΩ θα συνδεθείτε με τη σελίδα του Εθνικού Θεάτρου όπου μπορείτε να βρείτε θεατρικές παραστάσεις της παιδικής σκηνής και να τις παρακολουθήσετε. Επιλέξτε αυτές που έχουν διαθέσιμη την επιλογή “βίντεο”.