Αναστολή Λειτουργίας Δημοτικού Σχολείου και Εξ αποστάσεως Εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας, από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δημοτικών σχολείων σε ολόκληρη τη χώρα. Θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως εκπαίδευση με δύο τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση:

– Σύγχρονη τηλεκπαίδευση:  Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου. H κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’ (μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής) και θα πραγματοποιείται από τις 2 έως τις 5 μμ., συμπεριλαμβανομένων μικρών διαλειμμάτων.  Οδηγίες θα σας σταλούν όταν θα έχουμε κι εμείς νεότερες ενημερώσεις.

– Εκπαιδευτική τηλεόραση: αμέσως από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. – πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων – θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού. Παρακάτω παρατίθεται το πρόγραμμα για τους μαθητές:
ΔΕΥΤΕΡΑ 16/11/2020
09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

– Γλώσσα Α’ – Β’: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ)
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Γλώσσα – Μαθηματικά
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Αγαθά και επαγγέλματα
– Μαθηματικά Γ’ – Δ’ Τα τρίγωνα
– Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά
– Θεατρική αγωγή Γ’ – Δ’: Δημιουργώντας απ’ την ιστορία του τόπου μου

ΤΡΙΤΗ 17/11/2020

09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

– Γλώσσα Α’-Β΄: Παραγωγή προφορικού λόγου
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Μαθαίνω την ώρα
– Ευέλικτη ζώνη Α’ – Β’: «Παίζουμε κινηματογράφο»
– Γλώσσα Γ’- Δ’: Οικογένειες λέξεων
– Μαθηματικά Γ’- Δ’: Δεκαδικοί αριθμοί
– Αγγλικά Γ’ – Δ’: Plural number
Σας ευχαριστώ πολύ.
Καλό κουράγιο σε όλους.

Η λίμνη Παμβώτιδα

Η λίμνη Παμβώτιδα (αρχαίο όνομα Παμβῶτις), γνωστή και ως λίμνη των Ιωαννίνων, βρίσκεται σε υψόμετρο 483 μέτρων από την επιφάνεια της θάλασσας. Έχει μήκος 7,9 περίπου χιλιόμετρα, πλάτος 1,5 ως 5,4 χιλιόμετρα, μέσο βάθος 4 – 5 μέτρα, μέγιστο βάθος 11 μέτρα και επιφάνεια 19,4 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Περιβάλλεται από τα όρη Μιτσικέλι και των ανατολικών αντερεισμάτων του Τομάρου (ή της Ολύτσικας) και σχηματίζεται από τα ύδατα τριών κυρίως πηγών (Ντραμπάντοβας, Σεντενίκου και Κρύας), που αναβλύζουν στους πρόποδες του Μιτσικελίου. Συνδέεται με τους θρύλους της Κυρά – Φροσύνης και του Ντουραχάν.